Je HoT pravi ponudnik mobilne telefonije zate in kako se odločati med njegovimi paketi?
Matjaž Ropret 29. septembra 2023 ob 11:23

Mobilna telefonija je v nekem trenutku v Sloveniji postala zelo poceni, toda v zadnjih letih so cene znova zrasle in tako naročniški paketi, primerni za zahtevnejše uporabnike, zdaj stanejo najmanj 20 evrov na mesec (če odmislimo takšne in drugačne akcije, ki običajno zahtevajo vezave). Vendar se na trgu najde tudi kaj ugodnejšega, HoT je denimo pred časom enega izmed svojih paketov celo pocenil in mu hkrati povečal količine.

Razprava o tem, kakšne bi bile »poštene« cene, je pretežno brezplodna. Uporabniki ne poznamo stroškov operaterjev, pričakovanj njihovih lastnikov in vsega ostalega, kar vpliva na končni znesek, ki ga plačamo. Velika razlika je tudi v tem, če gre za velik sistem, ki konstantno vlaga v infrastrukturo in nove storitve, ali za ponudnika, ki z majhno ekipo in najemanjem omrežja poskuša oblikovati čim bolj atraktivno ponudbo. Z nekaterimi omejitvami, a dovolj pestro in zanimivo za določen krog uporabnikov. HoT je v šestih letih in pol dokazal, da je ta »bazen« bistveno širši in globlji, kot je velika večina pričakovala, saj se bliža 150 tisoč uporabnikom.

V tem času dotični ponudnik ni dražil svojih storitev. Vstopni paket (HoT Mini) tako še naprej stane sedem evrov na mesec (oz. za 30 dni, kajti v osnovi gre za predplačniško ponudbo). Srednji in za mnoge najbolj zanimivi Maxi velja deset evrov, omenjeni najvišji  paket Extra pa je po pocenitvi na voljo za 14 evrov na mesec, prejšnja cena je bila za evro višja. Mini je še naprej po mojem videnju stvari namenjen v prvi vrsti tistim, ki pretežno telefonirajo in pošiljajo kratka sporočila ter manj prenašajo podatke, hkrati pa želijo stroške držati na minimumu oz. na predvidljivem nivoju. Šest gigabajtov prenosa podatkov, od tega tri gigabajte v tujini (znotraj EU oz. evropskega gospodarskega prostora), je verjetno premalo za vse, ki si ne predstavljajo dneva brez uporabe interneta na telefonu.

Maxijevih 100 GB (5 GB v tujini) lahko  marsikomu, morda kar večini, zadošča, pa vendar od zadnje spremembe paketov naprej trdim, da Extra nudi boljšo vrednost za denar. Pri srednjem paketu bi skoraj zanesljivo vklopil še opcijo za višjo hitrost – 1000/200 Mb/s namesto 150/50 Mb/s – in tako prišel na 12 evrov na mesec, medtem ko Extra že vključuje polno hitrost na omrežju 5G in kar 200 GB prenosa podatkov (7 GB v tujini). Za uporabo izključno s telefonom je tudi hitrost v paketu Maxi več kot zadostna, a v vlogi dostopne točke, kar ji sam vklapljam pogosto, ko sem na terenu s prenosnikom, višja pride prav.

Kdor na mobilno telefonijo gleda samostojno, ne v sklopu celotnega nabora telekomunikacijskih storitev, in mu niso pomembne nekatere dodatne opcije, denimo pretočniki ali zakup minut ali gigabajtov v tujini, telefon(e) pa tudi kupuje neodvisno od storitve, lahko predvsem v srednjem ali višjem paketu HoT najde nekaj ustreznega zase ter plačuje občutno manj kot pri infrastrukturnih operaterjih. Vsak pa se mora sam odločiti, kaj mu je pomembno.

Paket HoT Giga neomejeni po drugi strani vidim kot morebitno ugodno rešitev za stanovanjski ali pisarniški dostop do interneta. Še posebej tam, kjer je mobilno omrežje enostavnejša rešitev kot priklop na fiksno. S 5G so kapacitete in hitrosti še korak bližje »žicam«, pa tudi na starem dobrem omrežju LTE niso slabe. Neomejeni paket (po imenu) nudi polno hitrost do 1 TB prenesenih podatkov znotraj obračunskega obdobja, potem pa se hitrost do izteka 30 dni zniža na še vedno uporabnih 5/2 Mb/s. Osnovna hitrost s 50/10 megabiti na sekundo sicer ni izjemna, toda za dodatna dva evra na mesec jo je mogoče dvigniti na 1000/200 Mb/s na omrežju 5G. S tem pa na lokaciji z dobro pokritostjo lahko dejansko konkurira kabelskemu in skorajda tudi optičnemu omrežju. Na omrežju LTE se hitrost z osnovne poveča na 150/50 Mb/s. Veliko alternativnih možnosti samostojnega dostopa do interneta za podobno ceno ne vidim, treba pa je seveda upoštevati nakup ustreznega modema oz. usmerjevalnika, ki za tehnologijo 5G še vedno ni poceni.

Veliki prednosti Hofer Telekoma sta v mojih očeh odsotnost pogojevanja vezav in enaki pogoji za vse. Vsi uporabniki, tako novi kot obstoječi, so deležni  enakih cen,  edina obveza  je plačilo tistih 30 dni, kolikor dolgo traja izbrani paket. Kot rečeno, četudi so na voljo načini ponavljajočega plačevanja, gre za predplačniško storitev. Nato se lahko odločiš, ali plačaš tudi za naslednji mesec ali ne. Vse skupaj pa pregledno in enostavno nadzoruješ v aplikaciji, tudi menjavaš izbrani paket, saj so lahko potrebe v različnih mesecih različne. Nikoli nisem bil pristaš vezav, ker zamegljujejo realno vrednost tako telekomunikacijskih storitev kot naprav, zato me veseli, da jih vsaj en ponudnik ne vsiljuje.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
2 komentarja
  • To je vse lepo in prav. Ampak pri Hotu.u je treba upoštevati še mms-je, ki se obračunavajo posebej in je potrebno imeti dobroimetje na hot računu. Potem pa se hitro 7€ spremeni v 14eur….itd, odvisno od količine mms-jev

    • Brez zamere, ampak ta komentar se bere, kot da smo l. 2008. Res ne vem, kdaj sem nazadnje poslal mms, in mislim, da l. 2023 velika večina pošilja fotografije po Viberju, Whatsappu, Messengerju in podobnih klepetalnih aplikacijah. Pa tudi če je treba komu še vedno poslati mms, se jih ne nabere 180 na mesec, eden namreč stane 3,9 centa.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja