Ko je treba oceniti slušalke, sta roko na srce pomembni samo dve stvari. Kakovost zvoka in udobje večurne uporabe. Če drugega ne bi bilo, potem bi jih zlahka ocenil z najvišjo oceno. Žal tako ne gre. Poleg dobrih plati so vedno slabe. V čem blestijo in kaj teži gejmerske slušalke JBL Quantum 800?
Po testu cenovno dostopnejših žičnih gejmerskih slušalkah JBL Quantum 200, je na vrsti dražji in v večini lastnosti naprednejši brezžični model Quantum 800. Že na videz je opaziti razlike v kakovosti izdelavi, da zvoka in dušenja hrupa posebej ne omenjam. Nekatere bo razveselilo še to, da imajo slušalke z vmesnikom Bluetooth dodan USB ključek z radijskim vmesnikom za povezavo z računalnikom brez tega vmesnika, in avdio kabel, da jih po želji zlahka uporabite kot »žične«.
Tehnični podatki:
Frekvenčni obseg: | od 20 do 20.000 Hz |
Največja vhodna moč: | 30 mW |
Občutljivost (1 kHz/1 mW): | 95 dB |
Impedanca: | 32 Ohmov |
Premer zvočnega gonilnika: | 50 mm |
Brezžični vmesnik: | Bluetooth 5 |
Življenjska doba baterije | do 14 ur brez dušenja hrupa in izklopljenih sijalkah (dve uri polnjenja) |
Dolžina kabla: | 1,2 m |
Masa: | 410 g |
Robustnejša izdelava, a povprečni materiali
Razlog skoraj še enkrat večje mase v primerjavi z modelom Quantum 200 je robustnejša izdelava in v baterijah. Uporabljeni so boljši materiali, predvsem debelejša plastika, zato med rokovanjem prav nič ne škripljejo in cvilijo. A videz je še vedno relativno »plastičen«. Udobje zagotavljajo prijetno mehke blazinice na naglavnem traku in obodu školjk (skodelic). Nisem najbolj navdušen nad prevleko iz umetnega usnja. Po letu ali najkasneje dveh, razpoka in se začne luščiti, kar prej ali slej onemogoči uporabo slušalk. Blazinic namreč ni mogoče preprosto zamenjati. Dokaj dolgočasno podobo osvetlita svetlobna trakova, ki svetita med uporabo. Če jih kakopak ne izklopite, saj vplivata na hitrejše praznjenje baterij.
Udobje nošenja je kljub teži presenetljivo dobro. Naglavni trak omogoča natančno prileganje širine, medtem ko blazinici objameta ušesi in ne pretiskata s preveliko silo na bližnje tkivo. Temu primerna je odlična zvočna izolacija, ki že sama po sebi izniči nekatere moteče hrupe okolice. Prilagajanju delovanja je namenjena kombinacija dveh kolesc in gumbov na obodu leve školjke, ki zadovoljivo opravijo svojo vlogo. Ko se navadite na položaj in jih znate najti »na slepo«, po možnosti med zatopljenostjo v igro. Mikrofon je na nosilcu na levi strani. Ko ga potrebujete, ga premaknete pred usta in izklopite s premikom navzgor proti naglavnemu traku ali z enim od dveh omenjenih gumbov. Drugi je namenjen vkopu aktivnega dušenja hrupa, medtem ko kolesci skrbita za prilagajanje jakosti zvoka in občutljivosti mikrofona. Čemu nista delovala, ko so bile slušalke povezane preko vmesnika Bluetooth, mi ni uspelo ugotoviti.
Razen dveh gumbov na ohišju desne školjke za vklop in spoznavanje z napravami, je to vse. Za prilagajanje drugih nastavitev slušalk in funkcij, ki jih nudijo, morate poseči po programu za osebni računalnik. Med drugim nudi prilagajanje in vklop osvetlitve RGB, 10-pasovni prilagodljiv izenačevalnik zvoka (EQ) z več prednastavitvami, prilagajanje delovanja mikrofona in simulacijo prostorskega zvoka. Kar zna biti moreč faktor z vse, ki bi slušalke po potrebi uporabili še povezane z drugimi domačimi napravami, na katere programa ne morete namestiti.
Dokaj stabilna povezava preko vmesnika Bluetooth
Ker imajo vmesnike Bluetooth tako rekoč vse sodobne naprave, slušalkam dodanega ključka večina ne bo potrebovala. Odveč pa vseeno ni. Povezava z računalnikom ob vsakem vklopu slušalk je največkrat hitrejša, čeprav podpirajo standard Bluetooth 5. Ta sicer zagotavlja stabilno povezavo in moram dodati, uporaben domet. Fizično večje slušalke imajo lahko boljšo anteno, me ni pretirano presenetilo, da predvajanje glasbe s telefona ni bilo moteno na razdaljah, na katetrih so ušesni čepki odpovedovali en za drugim. Ravno tako nisem opazil večjih težav pri seznanjanju in prepoznavi s sistemom Windows, kar sem zasledil pri nekaterih testih na spletu (razen nedelovanja koleščka za jakost zvoka in preklapljanje med »gaming« in »chat« načinom). Slušalke niso namreč najbolj nove, omenjeni testi so bili »spisani« pred dobrima dvema letoma in v tem času se ja na področju programske opreme marsikaj izboljšalo.
Poleg povezave dobro deluje sistem aktivnega dušenja hrupa, za vklop katerega skrbi eden od dveh gumbov na obodu leve školjkah. Dušenje je v povezavi z zvočno izolacijo, ki jo nudita mehki blazinici, tako učinkovito, da je celo v hrupnem okolju moč poslušati glasbo že tam pri srednji glasnosti. Baterija je druga plat medalje. Uradni obeti so dobri. Do 14 ur oziroma malo manj pri vklopljenem dušenju zvoka, visoki glasnosti in delujočima svetlobnima trakovoma. Pri relativno normalno dolgem igranju energije zlepa ne bo zmanjkalo.
Spet presenetljivo dober zvok
Kakovost zvoka ni prioriteta gejmerskih slušalk, a vseeno je lepo videti, da je zvok podroben, čist in v celem frekvenčnem obsegu najmanj dober. Najvišja glasnost je primerna in ne popači visokih tonov, medtem ko je pri polovični, zvok lepo slišen in hrup iz okolice ne moti. Izpostavil bi morda za moj okus malo preveč poudarjene nizke tone. Da ne bo pomote. Bas ni premočan, le izrazitejši je, kar je še posebej ugodno med igranjem iger, kje je slišnost vsega najmanj priporočena. Slušalke se torej odlično obnesejo tudi med poslušanjem glasbe, na kar žanr pretirano ne vpliva. Nisem se poglabljal s podrobnimi nastavitvami v programu, kajti standardni so zadostovali za moj običajen glasbeni miks. Od džezovskih priredb modernih skladb skupine PostmodernJubox, preko umirjene muzike skupine The 1975 do industrijskega matela Rammsteina in elektronske priredbe njihovih skladb.
Hvalimo:
- Udobne, čeprav nekoliko težke
- Kakovost zvoka
- Veliko gumbov za prilagajanje delovanja
- Odlično dušenja hrupa
- Žična in brezžična povezava
Grajamo:
- Ne najboljši materiali
- Mikrofona ni mogoče sneti
- Glede na velikost slušalk življenjska doba baterije ni impresivna
- Cena! (200 evrov)
Brez komentarjev