Podjetje Jabra je nekoliko razširilo ponudbo popolnoma brezžičnih slušalk in novi model Elite 4 se vsaj na prvi pogled zdi prava zlata sredina. S priporočeno ceno 99 evrov in ne prehudimi kompromisi v ponujenih lastnostih. Pa je res tako?

Elite 4 so standarden primerek danske znamke. Že polnilna škatlica, ki za razliko od nekaterih stoji pokonci, je na pogled skoraj enaka kot pri vseh prejšnjih, le nekoliko širša je in z manj debelimi stenami, kar je najbrž tudi posledica tega, da obliko samih »čepkov« ves čas nekoliko prilagajajo. Jabra namreč vztraja pri slušalkah brez kakšnega repka oz. peclja, a če so bile nekoč v osnovi okrogle s trikotnim izrastkom, je zdaj vse skupaj kot nekakšen trikotnik, le da v enem od kotov bolj polkrožen. Spodnji del, nekakšen polž, je oblikovan tako, da gre čim lepše v ušesni kanal in da zgornji trikotnik čim manj štrli iz ušes. Glede na to cenovni razred in najbrž kar omejene možnosti pri optimizaciji jim je vse skupaj dokaj dobro uspelo, celotna debelina je nekoliko manjša kot denimo pred leti pri Elite 75t, ki so bile dvakrat dražje slušalke, a so nove nekoliko širše. Samo prileganje je dobro, udobje pri dolgotrajnem nošenju pa vsaj v mojem primeru ni vrhunsko, skoraj vedno so me po določenem času, lahko po uri, lahko že prej, začele motiti. Pri čemer sem uporabljal srednjega od silikonskih nastavkov, z malim bi mi slušalke padale iz ušes. Pri določenih modelih je priloženih več velikosti nastavkov, tu so žal le trije in tako je verjetnost, da bo eden od njih ravno pravi nekoliko manjša kot pri štirih ali petih. Tudi način upravljanja s pritiskanjem omenjenega trikotnika (skoraj celotna površina je v bistvu tipka) mi ni preveč po godu, ker s tem le še dodatno potiskam čepka v ušesni kanal.
Škatlica ima kajpak polnilni vtič USB-C, ne podpira pa brezžičnega polnjenja, ki še naprej ostaja izključna domena dražjih slušalk. Samo trajanje baterije sicer ni vprašljivo. Dosegal sem več kot pri nekaterih drugih v zadnjem času, verjetno na račun nekoliko manj zmogljivega aktivnega dušenja hrupa, a tudi z vklopljenim je avtonomije do pet ur, še za trikrat toliko pa je zaloge v ovitku, zatorej težav že tako ali tako ne vidim. A tudi napolnijo se dovolj hitro, da pavza brez slušalk v ušesih ne traja več kot kakih 15 min.
Pri slušalkah Jabra sem vedno cenil kakovost zvoka, saj je praviloma presegala nivo cenovnega razreda. Tako je tudi tokrat, celo z dodatkom. Ni mi bilo namreč treba prav nič prilagajati izenačevalnika, povsem zadovoljen sem bil že s privzetim zvokom. Ni sicer vrhunski, a toliko lep in uravnotežen, da mi ni bilo treba prilagajati niti nizkih, ki so običajno prvi na vrsti, niti visokih tonov. Zagotovo si bo kdo zaželel močnejših basov ali pa malo čistejše reprodukcije klasične glasbe, toda kot slušalke namenjene širokim množicam so zvočno zelo dobre, še posebej upoštevajoč ceno. Androidni uporabniki lahko izkoristijo naprednejši kodek AptX, s tem v mislih tudi opisujem zvok, medtem ko so uporabniki iPhonov žal obsojeni na standardni kodek SBC, saj tam ni podpore za AptX, medtem ko slušalke ne podpirajo primerljivega stiskanja AAC.
Aktivno dušenje hrupa ima eno samo nastavitev in deluje na osnovi štirih mikrofonov, medtem ko jih nekatere dražje slušalke te znamke vsebujejo kar šest (po tri v enem ušesu). Kljub temu spodobno dobro odstranijo najbolj moteče hrumenje in bobnenje. Na avtobusu, vlaku ali letalu ni nobenih težav s poslušanjem podkastov, razumljivostjo dialogov v serijah in filmih ali uživanjem v glasbi. Nekatere slušalke so še za odtenek učinkovitejše in se tudi znajo bolje prilagajati spremembam pri zunanjem hrupu, vendar brez izjeme tudi stanejo več ter pri tem opravilu »popijejo« več baterije, saj smo že srečali kakšne, ki z najbolj zmogljivim dušenje trajajo zgolj tri ure, preden jih je treba vstaviti v škatlico. Na voljo je tudi način zvoka iz okolice, ki prav tako deluje v redu, in med telefonskimi pogovori slušalke samodejno preklopijo nanj.
Že od prvih tovrstnih modelov je bila znamka Jabra znana po tem, da omogoča povezovanje slušalk z dvema napravama hkrati. To deluje tudi pri Elite 4. Sprva se zadeva obnašala čudno, saj sem slišal zvok z obeh telefonov. Toda naslednjič, ko sta se povezala, je bilo vse tako, kot je treba. Tudi preklapljanje med viri je funkcioniralo. Moram pa izpostaviti, da slušalke v vsakem primeru precej dolgo vzpostavljajo povezavo. Pogrešal sem samodejno ustavljanje predvajanja, kadar sem eno od slušalkic vzel iz ušes. Očitno so tipala za to, kar opažam tudi pri drugih proizvajalcih, ena od žrtev doseganja nižje cene, kar je velika škoda. Resda ni težko pritisniti na tipko in se predvajanje zaustavi, a v minulih letih smo se že navadili, da se to zgodi brez uporabnikove intervencije. Pri nekaterih slušalkah v hipu, pri drugih z malo zamika. Še eno področje, kjer se rahlo pozna varčevanje, je sicer kakovost plastike. Tako pri čepkih kot pri polnilni škatlici.



Najbolj pa me je med testom motilo delovanje mikrofonov v prve pol minute klica. Pri nobenih slušalkah v zadnjem času nisem tako pogosto slišal pritožb onega na drugi strani telefonskega pogovora, da me ne oz. slabo sliši. Kriv sem bil sam. Po nekaj takih primerih sem namreč ugotovil, da je zadeva povezana s počasnim vzpostavljanjem povezave. Slušalke si preprosto vzamejo nekoliko preveč časa, preden vse začne »normalno« delovati, in tako se moja rutina, da jih vzamem iz škatlice, ko me kdo pokliče, in na ta način odgovorim na klic, ne obnese. Če so bile že prej zunaj in aktivne, je bilo vse v redu, slišalo se je perfektno. Toda dodatna težava je, da hitro samodejno izklopijo, in v aplikaciji ni možnosti tega časa podaljšati. Potem pomaga le vstavljanje nazaj v škatlico in novo jemanje ven, drugače jih običajno nisem uspel zbuditi.
V aplikaciji Sound+ je poleg izenačevalnika, predpripravljenih zvočnih načinov in izbiranja med dušenjem hrupa, prepuščanjem zvokov iz okolice ali nevtralne pozicije mogoče še spreminjati določene nastavitve (denimo glasovnega pomočnika), opraviti personalizacijo aktivnega dušenja hrupa (ni kakšne večje razlike v primerjavi s privzeto) in posodobitev vdelane programske opreme ter videti nivo napolnjenosti baterij.
Elite 4 so še en dokaz, da snovalci za znamko Jabra znajo narediti dobre popolnoma brezžične slušalke. Tudi takrat, ko jim nekoliko bolj omejijo predvideno prodajno ceno, in morajo zato sklepati malce več kompromisov, kot bi jih sicer. Vseeno bi rad videl kakšnega manj. Vsaj tipala, ki zaznavajo prisotnost slušalk v ušesih, bi morala biti vgrajena. Tudi povezovanje bi lahko bilo hitrejše in časovnik za samodejno izklapljanje bi rad podaljšal na kaki dve uri. Potem skoraj ne bi imel večjih pripomb – oblika in prileganje sta stvar okusa in fizionomije ušesnega kanala –, tako pa puščajo priprta vrata konkurenci, da ponudi še kaj boljšega za največ sto evrov.
In še opomba. Obstaja tudi model Elite 4 Active, ki je nekoliko drugačen, ne zgolj v večji vodoodpornosti (IP57 namesto IP55). Baterija tako v čepkih kot v škatlici je večja, po drugi strani pa ni podpore za t. i. večtočkovno povezovanje, kar pomeni, da so slušalke lahko naenkrat povezane le z eno napravo.
HVALIMO:
- Dober zvok že s privzetimi nastavitvami izenačevalnika
- Podpora za kodek AptX
- Solidno aktivno dušenje hrupa
- Dolgo trajanje baterije tudi z aktivnim dušenjem hrupa
- Dvojna hkratna povezava
- V redu vrednost za ceno
GRAJAMO:
- Ni samodejnega ustavljanja predvajanja ob jemanju čepkov iz ušes
- Ni podpore za kodek AAC (za naprave iOS tako ostane zgolj osnovi SBC)
- Nekateri prejšnji modeli Jabra so bili udobnejši za daljše nošenje
- Počasno povezovanje po jemanju iz škatlice
Brez komentarjev