Insta360 X4: Povišanje na 8K dobro dene
Alan Orlič 6. novembra 2024 ob 09:35

Konkurenca je vedno zdrava. Kaj pa, če je ni? V konkretnem primeru se to na srečo ne pozna.

Kitajsko podjetje Insta360 ne samo, da dominira na področju 360-stopinjskih kamer, je pravzaprav eno redkih, ki se mu resno posveča. Vendar se je doslej že izkazalo z inovativnostjo in vsestransko uporabnimi napravami. Njihova serija X je zdaj prišla do številke štiri, kar bi moralo v praksi pomeniti, da je izdelek že zrel in dodelan praktično na vseh področjih.

Začnimo tam, kjer bo marsikdo takoj privzdignil obrvi, saj novinka snema 360-stopinjski video v najvišji ločljivosti 8K. Skok s prejšnjih 5,7K je kar konkreten in omogoča tudi izvoz »kadrirane« slike v boljši kakovosti, četudi je še vedno najbolj priporočljivo uporabljati polno visoko razločljivosti. Ravno prek izdelkov Insta360 so 360-stopinjske kamere našle svojo pravo nišo. Namreč v načelu, »Posnemi vse, kadriraj pozneje.« S prejšnjo razločljivostjo izvirnega posnetka smo bili na meji za končni rezultat v 1080p, zdaj je pik dovolj. Prav tako ni zanemarljiv najvišji bitni pretok 200 Mb/s, kar po drugi strani da video, ki ga bo morda kakšen računalnik malce težje »prežvečil.«

X4 prinaša še nekaj bonbončkov. Razločljivost 11K za časovni zamik in 72 milijonov točk za fotografijo ter video 4K pri 100 sličicah na sekundo. Za primerjavo, prejšnji model je 100 fps zmogel pri razločljivosti 3K in nudil najvišji pretok 120 Mb/s. Kamera se je na ta račun tudi malo povečala, zaslon je dobil še nekaj dodatnih milimetrov in z izboljšano elektroniko ter večjo baterijo zmore snemati v 5,7K približno dve uri, medtem ko bo z 8K manj. Vendar bo v praksi treba prekiniti prej, kot bi izdihnila baterija, saj se pri takem snemanju naprava bolj segreva in se zna preventivno izključiti.  

Novinka je kot že omenjeno v primerjavi s predhodnico rahlo zrasla, a je še vedno kamera, ki jo brez težav damo v žep. Na prednji strani je velik zaslon, pod njim dva gumba, zadnja stran je po novem narebrena. Zaslon je zdaj podobno velik, kot smo jih bili vajeni svoje čase na mobilnih telefonih in je s tem še pridobil na uporabnosti. Štirje gumbi več kot zadoščajo za upravljanje, dvema lahko nastavimo različne funkcije. Tako je lahko en dodaten sprožilec, drugi pa hitri izbirnik za način snemanja. Objektiva imata vidni kot 204 stopinje, oba vidita tako rekoč za seboj, kar je seveda nujni pogoj, da lahko kamera sestavi 360-stopinjsko sliko. Zaslonka je f1,9, velikost tipala pa 1/2″, kar je relativno majhno v primerjavi z Insta360 One RS 1″, ki ima enoinčno tipalo, pa tudi z večino boljših pametnih telefonov. Predvsem novim uporabnikom bi že takoj na začetku priporočili nakup zaščitnih stekel za objektiva. Tovrstne kamere imajo namreč izbočene objektive, ki so toliko bolj izpostavljeni udarcem ali praskam. Kamera pozna tudi HDR-način fotografiranja, časovni zamik za nočno nebo, poleg tega si lahko uporabnik sam naredi prednastavitve, recimo 4K/100 posnetkov na sekundo za počasne posnetke in podobno. Podobno kot predhodni modeli je tudi ta vodotesna do globine 10 metrov, a za resno snemanje je vseeno potrebno podvodno ohišje. Slednje ima zelo veliko kupolo in omogoča 360-stopinjski video brez vidnega ohišja v sliki.

Tisto glavno, kar nas zanima je seveda video v ločljivosti 8K. Tu nam že kar sam proizvajalec takoj hladnokrvno pove, da je slednje namenjeno krajšemu snemanju in že pri tem se kamera pošteno segreva. Priporočajo snemanje v vetru ali hladnem vremenu, priloženo termalno ohišje je bolj namenjeno temu, da vas kamera ne segreje preveč, če jo držite v rokah. Kljub temu je razlika med razločljivostjo 8K in 5,7K vidna in močno v prid novinke. Fotografski del je že prej zmogel 72 milijonov točk, tu bistvenih sprememb nismo opazili. Za fotografske namene vseeno raje priporočamo že omenjeno One RS 1″ ali Ricohovo Theto Z1, saj imata obe večje tipalo in s tem manj šuma ter večji dinamični razpon.

Največja prednost Insta360 je vsekakor programska oprema. Na osebnih računalnikih je slednja postala dovolj dodelana, da lahko naredimo marsikaj, a še se najde prostor za izboljšave. Kot rečeno 360-stopinjska kamera snema vse naokoli in v programu le še določimo kader, ki ga želimo. Tu bi denimo lahko dodali možnost za dve stezi oziroma zgodbi, saj lahko iz istega videa izvozimo več različnih kadrov.

Odgovor na ključno vprašanje, zakaj sploh 360-stopinjska kamera, je jasen. Zato, ker snema vse. Že omenjena spodobna programska oprema (če si boste prebrali še recenzijo X2, boste videli, da je tam slednja še šepala) omogoča možnosti, ki so z drugimi kamerami praktično nedosegljive. Zaščitne leče, ki se po novem pritrdijo na objektiva dokaj preprosto, dajejo upanje tudi tistim, ki bi jo uporabljali kot akcijsko kamero, četudi vzamejo nekaj svetlobe in s tem poslabšajo kvaliteto slike. Kljub temu nova Insta360 X4 cilja tudi na področje, ki je bilo bolj kot ne rezervirano za akcijske kamere, in ne dvomimo, da si bo kdo želel slednjo uporabiti pri kakšni bolj tvegani športni dejavnosti. S 550 evri se kamera tudi ne zdi predrag pripomoček za tiste, ki jo bodo znali izkoristiti.

HVALIMO:
  • Izboljšanje kakovosti videa v primerjavi s predhodnicami
  • Veliko možnosti uporabe
  • Bolj dodelana programska oprema
GRAJAMO:
  • Segrevanje pri snemanju 8K
  • Objektiva sta dokaj izpostavljena
  • Nekatere možnosti pri montiranju videa še vedno manjkajo
Avtor Alan Orlič
mm
Alan je s pisanjem člankov začel leta 1997 za revijo Moj mikro. Pokrival je programsko in strojno opremo, nazadnje predvsem digitalno fotografijo in vse, kar je povezano z njo. Članke je pisal tudi za druge medije, kot so Svet in ljudje, Joker in Delo. Trenutno si služi kruh kot informatik, ki upa na boljše čase za slovenske pisce tehnoloških člankov.
Alan Orlič - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja