IFA 2024: Prenosniki s procesorji Snapdragon se bodo spustili pod tisoč evrov
Matjaž Ropret 5. septembra 2024 ob 06:01

Najnovejši poskus Microsofta in Qualcomma s prenosniki na osnovi procesorske arhitekture ARM daje precej boljše rezultate kot tisti v preteklosti, ena glavnih ovir je ostala visoka cena prvega vala naprav. To naj bi poskušala popraviti nova različica procesorja Snapdragon X Plus z osmimi jedri namesto desetih.

V Qualcommu so glede procesorjev Snapdragon X zelo samozavestni in prepričani, da so kljub povsem sveži konkurenci iz Intela še najbolj zmogljivi prenosniški, vsaj pri osnovnem delu ter tudi enoti za umetno inteligenco, medtem ko je grafični del ta čas v zaostanku za ostalimi. Predvsem pri porabi energije pa so bo besedah prvega moža korporacije Cristiana Amona bistveno spredaj, saj da AMD-jevi za manjše zmogljivosti porabljajo od pol do skoraj dvakrat več. Intel se je sicer glede novih čipov Core Ultra druge generacije (»Lunar Lake«) pohvalil, da je porabo znižal za polovico, vendar bi lahko pričakovali, da so Snapdragoni v tem pogledu še vedno spredaj. Zanimivo bo sicer videti, s čim se bo pohvalil Apple, ko bo kasneje to jesen predstavil prenosnike s procesorji M4, toda za zdaj so primerjave mogoče s prejšnjimi M3, ki že nekoliko zaostajajo, tako v računskih zmogljivostih kot še posebej pri bilijonih operacij na sekundo, ki jih zmore enota za umetno inteligenco.

Po naših testih treh naprav s procesorji Snapdragon X – Microsoftovih Surface Pro in Surface Laptop, obeh z izvedbo Plus, ter Asusovega Vivobook S 15 z X Elite – bi lahko strnjeno dali naslednje zaključke: Procesorji so najmanj enako zmogljivi kot tisti z vrha AMD-jeve in Intelove ponudbe za tanke in lahke prenosnike, v določenih testiranjih še bolj. Energijska učinkovitost je boljša, še posebej pri poganjanju manj zahtevnih opravil in programske opreme, prilagojene zanje. Posledično je tudi avtonomija baterije zgledna, najmanj na ravni prenosnikov s procesorji AMD, ki pogosto premorejo večjo zalogo vatnih ur. Vendar morda ne tako rekordna, kot so nekateri želeli prikazovati, in zaostaja za Applovo. Predvsem pa večina teh prenosnikov omogoča zelo podobne ali celo enake zmogljivosti pri delu z baterije kot takrat, ko so priklopljeni na napajanje. Toda programska oprema še ni na ravni tiste za procesorje x86, kajti mnogi programi še manjkajo in delujejo čez emulacijo, kar znižuje učinkovitost, ali pa sploh ne. Do konca leta naj bi bil denimo končno na voljo Google Drive za namizje, pa tudi nekateri pripomočki VPN.

Amon je zato prepričan, da so prava izbira za marsikoga, a vendar je očitno tudi vodilnim v Qualcommu jasno, da si jih marsikdo ne more ali noče privoščiti. Omenjena trojica namreč v Sloveniji stane najmanj 1.600 evrov, z več pomnilnika in diska pa lahko cena hitro preseže dva tisočaka. »Poskrbeti moramo, da to izkušnjo PC-ja pripeljemo do čim večjega uporabnikov, kar pomeni več cenovnih razredov,« je povedal prvi mož Qualcomma. Njihov odgovor na ta izziv je novi osemjedrni Snapdragon X Plus, ki naj ne bi bil zgolj desetjedrni z dvema jedroma izklopljenima (ker po proizvodnji ni prešel čez preverjanje zanesljivosti, s čimer bi ga lahko razglasili za »polnokrvnega.« Menda je čip zasnovan oz. sestavljen na novo (kajti jedra so v osnovi znana, le nekoliko nižji takt delovanja imajo), zaradi česar naj bi bil še posebej energijsko učinkovit.

Vivobook S 15 je z manj zmogljivim procesorjem v drugih lastnostih enak kot tisti, ki smo ga testirali nedavno.

Koliko bo 8-jedrni izgubil v zmogljivostih oz. v hitrosti napram desetjedrnemu, bodo pokazali testi, domnevam pa, da morda nekoliko več kot desetjedrni pro dvanajstjedrnemu, kjer je bilo razlike tipično okrog 10 odstotkov, lahko pa tudi 15 in v bližini 20 odstotkov. Toda Amon poudarja, da kupcem ne bo treba sklepati kompromisov na nobenem od treh najpomembnejših področij – zmogljivostih, poganjanju storitev umetne inteligence – nevralna enota zmore enakih 45 bilijonov operacij na sekundo – in avtonomiji baterije. Slednja bi morala biti zaradi manj jeder še nekoliko boljša.

Eden prvih prenosnikov s to izvedbo procesorja je Asus Vivobook S 15. Tistega z dvanajstjedrnim Snapdragonom X Elite smo testirali nedavno, pri novem pa pravzaprav razen procesorja in morebitnih razlik v velikosti pomnilnika ter diska ni razlik. Ohišje, zaslon, priključki, velikost baterije in druge lastnosti so ostale enake. To verjetno ne bo dovolj, da bi ceno spravili pod tisoč evrov, še posebej v Sloveniji. Toda v Nemčiji je že izvirna izvedba na voljo za 1.300 evrov, torej 300 manj kot na našem trgu, nova pa bo najmanj sto, morda celo dvesto evrov cenejša. Ob črnem petku bi se že lahko nadejali dobrega nakupa. Dell, Lenovo in drugi proizvajalci bodo imeli v ponudbi tudi cenejše modele, morda še bolj primerne za podjetja, ki iščejo prenosnike v razredu okrog 800 evrov.

Amon je odgovoril tudi na vprašanje, ali se lahko nadejamo namiznih računalnikov s procesorji Snapdragon. Dejal je, da bodo zmogljivejše različice in bolj igričarsko ter videomontažersko naravnana grafična enota v fokusu v naslednjem ciklu in naj se pustimo presenetiti. S temi procesorji bi bil še posebej zanimiv kak popolnoma tih mini PC s pasivnim hlajenjem. Morda ga dočakamo že v prihodnjem letu.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja