IFA 2024: Kateri koli procesor želite, vam ga Asus zagotovi
Marjan Kodelja 6. septembra 2024 ob 10:18

Po lanski odsotnosti se je Asus vrnil na berlinsko sceno. Razloga sta očitna. Umetna inteligenca od katere proizvajalci veliko (morda preveč) pričakujejo in vse bolj razvneti ljubezenski trikotnik (oziroma četverokotnik).

V zraku je bilo čutiti ljubezen, ko se je Rangoonu Changu iz Asusa dobrikal prvi mož Qualcomma Cristiano Amon. Odnos je bil obojestranski, saj je prvi pokazal prenosnik Vivobook S 15, ki že ima vgrajen procesor Snapdragon X Plus z osmimi jedri. A že tedaj je kazalo, da se v ozadju skriva več. Ni bilo treba dolgo čakati. Dve uri kasneje je svoj dogodek organiziralo tajvansko podjetje in tam je Intelovec Jim Johnosn brez sramu priznal, da ko se ameriška korporacija nameni inovirati, takrat pokliče Asus. Kmalu je postalo jasno, zakaj mu tega ni bilo težko izreči. V letošnjih Zenbookih in Vivobokih se skrivajo novi procesorji Intel Core Ultra (kodno ime Lunar Lake).

Sledili so podatki v kolikšni meri so boljši od lanskih in kaj vse so izboljšali. Še nekaj je postala jasno. Asus ostaja pragmatičen in nima nič proti dobremu flirtu s proizvajalci procesorjev, a za enkrat se zdi, da (skoraj) vedno dobro izberejo procesor, ki ga dodelijo posameznim modelom. AMD je trenutno nekoliko v ozadju, zagotovo bo kmalu spet izplaval na površje. Ta čas bo Asus Snapdragone vgrajeval v prenosnike, pri katerih je v ospredju produktivnost v soodvisnosti od dolge avtonomije, medtem ko je prostor v najbolj prestižnih za enkrat rezerviran za Intel.

Zanimivo je, da tokrat zmogljivosti procesorja Core Ultra 9 niso primerjali z zmogljivostjo tekmecev, temveč so se potrudili pokazati, koliko je zmogljivejši in energijsko učinkovitejši od predhodnika. Ob siceršnjih zmogljivostih osrednje in grafičnega procesorja ter nevronske enote z do 48 bilijonov operacij na sekundo (tops) novi procesorji v napravah s sposobno velikimi baterijami (75 mili amperskih ur) nudijo tja do 27 ur predvajanje s pomnilnika ( ne preko interneta). Razumljivi prikaz, ki v praksi pomeni, da naj bi novi prenosniki brez težav z enim polnjenjem zdržali vsakodnevno pisarniško »tlako«.

Kot vedno je Asus predstavil cel kup novih modelov raznolikih prenosnikov, vendar je tokrat pri vseh vedno v ospredju umetna inteligenca. Njihova lastna, omenili so organizator digitalnih vsebin StoryCube, ki je ekskluziven na Zenbookih in Vivibookih, in Microsoftova, brez katere ni prenosnika kategorije Copilot+. Umetna inteligenca je ravno tako »pomemben« del poslovnih prenosnikov ExpertBook (nova sta modela P1 in P5), ki se v slovenskem poslovnem okolju niso ravno prijeli, kakor tudi mini računalnika Nuc, ki bi ga z veseljem enkrat preizkusili. Morda se bo zanimanje za poslovne prenosnike povečala zdaj, saj je Asus podaljšal jamstvo (garancijo) na tri leta in vanjo vključil še baterijo.

Nima se smisla navduševati nad vsem predstavljenim, saj za enkrat ni še jasno, katere novosti bodo na voljo v lokalnih trgovinah, katere ne in po kakšnih cenah. Upam, da bodo čim bolj podobne napovedanim. Za zahtevnejše zna biti daleč najbolj zanimiv tanki prenosnik Zenbook S 14 s 35,6-centimetrskim zaslonom OLED razmerja 16:10 in razločljivosti 3K. Skoraj prepričan sem, da ga bomo videli lokalno in obenem skeptičen, da bo na voljo po ceni od 1.499 evrov naprej. Kasneje letos naj bi bil na voljo še večji Zenbook S 16. Čeprav ne tako lahek in tanek, zna marsikoga prepričati še Vivobook s 14 s procesorjem Core Ultra 7. Cena zanj naj bi se pričela pri 1.299 evrov. Za večino še vedno veliko, a ne gre pozabiti, da gre v obeh primerih za kakovostno izdelana prenosna računalnika z odličnima zaslonoma in primernimi zmogljivosti. Naj še omeni izboljšani hladilni sistem Zenbooka S14, po zaslugi katerega zna obveljati za najtišjega v družini. Kmalu naj bi Asus ponudil še prenosnika s 360 stopinjskim zaslonom Vivobook 14 in 16 Flip.

Na dveh predstavitvah smo praktično slišali enako zavezo. Asus bo skupaj z Intelom (Qualcommov) spodbudil razvoj umetne inteligence. Ne dvomim o tem, celo več, prepričan sem, da bomo podobno prej ali slišali še iz ust predstavnikov AMDja (če tega morda še niso izjavili). Kot večina izdelovalcev osebnih računalnikov tajvansko podjetje udobno sedi na treh stolih hkrati, da bi bilo sposobno ponuditi pestro paleto modelov z različnimi procesorji, zasloni, pomnilniki in podobno. Tu nastopi »ampak«. Vemo kakšna je po navadi ponudba v lokalnih trgovinah.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja