Katerega od teh treh bi izbrali? (#video)
Marjan Kodelja 31. julija 2024 ob 05:59

Iskanje pravšnjega bazenskega čistilca je zelo podobno iskanju prave robotske kosilnice ali sesalca. Veliko je odvisno od velikosti in od tipa bazena.

Nisem si niti približno predstavljal, koliko mi bodo pomagali, ko sem lani bolj po naključju, kot z resnim namenom, preizkusil prvega samostojnega robota za čiščenje bazenov na baterijski pogon. Aiper Seagull (oziroma letošnji model Scuba 800) sta preprosta cenena robota (250 evrov) z naključnim gibanjem in pogonom na vodni curek, ki pa, zadovoljivo dobro očistita manjše bazene. No, dejansko odstranita dobršen del večjih na tleh ležečih smeti, ko so listi, žuželke in podobno, in poskrbita za razmeroma dobro čistočo ob pogoju, da ju uporabljate praktično vsak dan. Poleg preprostega in nerodnega pogona me je zmotilo zgolj to, da nimata papirnatega filtra, kar se je letos, ko je bilo v zraku veliko puščavskega peska, kar opazna težava. A če je bazen majhen, potem nima smisla kupovati ničesar zmogljivejšega in dražjega.

Kaj pa dražji roboti? Te sem preizkusi letos. Začel sem z modelom Scuba L1, ki je zasnovan za montažne nadzemne bazene in kot tak popoln za mojega. S ceno 400 evrov ni občutno dražji, a vseeno nudi veliko več. Po zaslugi dveh pogonskih motorjev sem premika mnogo bolj premočrtno, medtem ko ima črpalka izpust vode na hrbtu, da robot med premikanjem manj dviga umazanijo s tal. Učinkovitost čiščenja je boljša tudi po zaslugi dodatnega papirnatega filtra, ki zadrži delce večje od treh mikrometrov. Edino, česar ta robot ne zna, je plezanje po stenah in krtačenje le teh.

Stene pa niso nikakršna preprega Scubi N1 Pro, ki je od treh modelov z naskokom najboljši in najdražji (1.500 evrov). Namenjen je sicer večjim grajenim bazenom z ravnimi robovi, a se je brez težav znašel v mojem okroglem. V nasprotju s pričakovanji ni imel nikakršnih težav krtačiti stene in območje vodne linije, kar je eno od njegovih posebnosti. Od vseh treh ima daleč najdaljšo avtonomijo (do treh ur) in izpopolnjene krtače, ki veliko boljše čistijo površino tal. Celo, če so ta manj ravna, kar je pogosto v montažnih bazenih, postavljenih na vrtovih. Kar dve črpalki z izpustom na hrbtu poskrbita za veliko sesalno moč in dvojni sistem filtriranja (košek za smeti in papirnati filter), da se pobrana umazanija ne vrne v bazen.

Podrobnejše o robotskih čistilnikih bazenov povem v video posnetku:

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja