Drugič smo testirali uro z vrha Huaweijeve ponudbe, saj so jo nekoliko osvežili, predvsem programsko. Žal na test nismo dobili novega silikonsko-tekstilnega paščka, ki je poleg drugačne lunete glavna fizična novost.
Premer številčnice | 48,5 mm |
Debelina | 13 mm |
Teža | 76 g (brez paščka) |
Zaslon | 3,8 cm (1,5 palca), LTPO AMOLED, 466 x 466 pik, do 1 do 60 Hz, 1000 kandel, safirno steklo |
Vodotesnost | do 100 m (10 ATM) |
Operacijski sistem | Harmony OS 3.0 |
Procesor in pomnilnik | Kirin A1, 4 GB |
Paščka | Jekleni in silikonski |
Tipala | tipalo pospeška, žiroskop, tipalo magnetnega polja, optično tipalo srčnega utripa, barometer, tipalo temperature in tipalo globine |
Baterija | 530 mAh |
Avtonomija | do 14 dni običajne in do 8 dni zahtevnejše uporabe |
Zdravstvene funkcije | srčni utrip, spanje, stres, togost arterij, EKG, SpO2 |
Športni načini | več kot 100 in način »ekskurzija« |
Cena | 899 evrov |
Ultimate je zajetna ura, to je prvo, kar morate upoštevati. Že sama po sebi, z 48-milimetrsko velikostjo in precejšnjo debelino, tudi zaradi dodatne vodoodpornosti (do 100 m), še dodatno pa ta vtis poudari jekleni pašček. Vsekakor to ni naprava za majhna zapestja, medtem ko na konkretnejših lahko izpade kot naročena zanje. Kovinski pašček je po eni strani eleganten, ura sploh ne deluje športno, a po drugi strani ima enako težavo kot večina tovrstnih. Kadar je zapestje malo bolj skrčeno, bo ura poplesavala naokrog, če pa pašček skrajšate za en členek, kar je sicer enostavno početje, tvegate, da bo takrat, ko roka nekoliko nabrekne, postal zelo tesen in se bo zajedal v kožo in dlake. V tem pogledu imajo silikonski nekaj več tolerance. In tudi titanski pri Watch GT 5 Pro mi je bolj všeč, ker je tanjši in občutno lažji. Zeleni silikonski je v redu, vendar nič posebnega, novega »dvojno tkanega« pa, kot rečeno, na žalost nismo imeli priložnosti preizkusiti in po naših informacijah v Sloveniji (vsaj za zdaj) sploh ni del prodajnega paketa. Ura ima ob robovih nekoliko zaobljeno luneto, ki je na zgornji polovici temno zelena, na spodnji pa bela. Prejšnja je delovala bolj oglato odrezana in je bila (oz. je še vedno) na voljo v temno modri ali črni izvedbi. Pri novi mi je zelena všeč, bela pa bistveno manj, ker je res skoraj »snežna.« Če bi bila malo umazana ali bolj proti sivi, bi po mojem mnenju izpadlo bolje. Materiali so sicer izvrstni in safirno steklo mi vedno daje nekaj več gotovosti, da na zaslonu ne bom že čez 14 dni videval prask. Za razliko od ur serije GT ima Ultimate tri stranske tipke, a to ne spremeni načina uporabe, ker je tista na levi zgolj bližnjica do načina Ekskurzija (o njem več kasneje). Ključno je, da zgornji desni gumb deluje kot vrtljiva krona za pomikanje po vmesnikih.
Posvetimo se funkcionalnostim, predvsem tistim, ki jo razlikuje od ostalih ur znamke Huawei. Te sicer že v osnovi nudijo veliko, ob dolgem trajanju baterije, a me določene zadeve tudi zelo motijo. Spremljanje vadbe je dokaj podrobno, na voljo je kopica različnih športov oz. dejavnosti (med njimi se razlikuje prikaz podatkov, njihovo zbiranje je sicer v osnovi enako), tudi podatki, kot so kadenca in dolžina koraka, v tem pogledu ničesar ne pogrešam. Kdo drug, ki uporablja še bolj športno naravnano uro, morda bo. Vsekakor to ni triatlonska ura. Bolj me moti to, da med spremljanjem vadbe ni mogoče »skočiti« na domači zaslon ali v kakšno drugo aplikacijo (razen za glasbo), predvsem zaradi nastavitev. Privzeto namreč za vadbo ni nastavljen vedno vključen zaslon, četudi na uri sicer je, kar uporabnik ugotovi šele vmes, ko se mu prikaz izklaplja. In povsem mogoče je, da bo nekajkrat sprožil beleženje v takem načinu, preden se bo pred startom spomnil spremeniti nastavitve. Poleg tega je privzeto pri vsakem »športu« nastavljeno izgovarjanje dosežkov (denimo, ko pritisneš pavzo ali jo ura naredi samodejno, zaslišiš, v angleščini, obvestilo o premagani razdalji, povprečnem tempu, itd) in to z najvišjo glasnostjo, da tudi vsi naokrog to slišijo. To se sicer da utišati, a nastavitev je prav tako treba spremeniti pred začetkom vadbe. Vsekakor pa bi si želel, da bi bile take zadeve opcijske (»opt-in«), ne da jih je treba izklapljati (»opt-out«).
Ena večjih novosti je golfski način, ki zdaj pokriva celotno igrišče, ne več zgolj začetni udarec. S tem namenom so pri Huaweiju vnesli kar 15 tisoč igrišč, uporabniki si lahko zemljevide posameznih prenesejo v uro in po odigranih devetih ali osemnajstih luknjah primerjajo rezultate z drugimi. Ura beleži moč udarca, nato razdaljo do tja, kamor je padla žogica, ter od nje do luknje oz. zastavice. Na osnovi teh podatkov nato pokaže, kam in kako močno je treba udariti. Poleg tega pove tudi višinsko razliko med trenutnim položajem in luknjo ter predlaga, katero palico bi bilo najbolje uporabiti, tega dvojega denima Watch GT 5 Pro ne omogoča. Poleg tega Ultimate prikazuje še golfu prilagojene vremenske informacije. Na koncu seveda poda podrobno analizo celotne igre. Žal med igrišči ni slovenskih.
Potapljanje je ostalo enako kot že prej in s tem se je podrobneje ukvarjal Marjan, ko so Watch Ultimate prvič predstavili. Zagotovo je prav možnost beleženja potopov, globjih od zgolj nekaj metrov, ena od edinstvenih lastnosti te ure, ki jo zmore le še peščica drugih.
Ekskurzija je malo drugačen način spremljanja vadbe. Pravzaprav niti namenjen temu, da bi beležil in sproti prikazoval natančne informacije, ampak orientaciji oz. navigaciji na daljših, večurnih pohodih. Poanta je v tem, da v aplikaciji prenesete zemljevide v uro, nakar ta beleži pot in jo prikazuje na zemljevidu tudi tam, kjer ni nikakršnega mobilnega signala. Privzeto to počne na zelo redke intervale, lokacijo osveži zgolj vsake pol ure, in tudi zaslon izklaplja za čim daljše trajanje baterije. Toda v nastavitvah se da interval skrajšati na pet minut, tako da ura »riše« bolj natančno pot, toda še vedno ne sledi morebitnim stezam, vrisanim na karto. Naslednji namen tega načina je, da pomaga najti pot nazaj. Vmes si lahko ustvarjate točke in potem sprožite usmerjanje nazaj do ene od njih ali na začetek. Tudi tu ura ne vodi s klasičnimi navigacijskimi napotki, temveč bolj v slogu azimuta na kompasu, torej v ravni črti, z odštevanjem razdalje. Pri čemer za slednjo ni nujno natančna. Pri mojem pohodu je najprej trdila, da imam do izhodišča še skoraj tri kilometre, nakar je čez nekaj sto metrov ugotovila, da sem pravzaprav le še manj kot pol km oddaljen od cilja. Nisem prepričan o koristnosti in praktični uporabi tega načina. Verjetno lahko vsaj do določene mere zamenja analogno tehniko z busolo in papirnatim zemljevidom. Toda slednjega, najbolje kakšno »specialko,« bi na odročnih območjih vseeno raje še vedno imel s seboj.
O zdravstvenih funkcijah si lahko več preberete v naših prejšnjih testih Huaweijevih ur, kakšne opazne razlike v tem pogledu. Zgolj za EKG bi rekel, da ne meri tako natančno oz. ga ne izriše enako lepo kot novejša GT 5 Pro ali tudi Samsungove ure. Baterija zlahka zdrži cel teden, če ure ne obremenjujete preveč, vsekakor pa pet dni z vedno vključenim zaslonom in precej spremljanja vadbe. Po drugi strani je nabor aplikacij izrazito skromen. In še vedno ni kakšne možnosti za brezstično plačevanje, kar to uro izloči s seznama absolutno vsestranskih, na katerega bi se sicer uvrstila zaradi delovanja v navezi s katerimkoli telefonom.
Ta čas imate nekaj opcij glede nakupa Huawei Watch Ultimate. Novo, zeleno-belo izvedbo ponekod prodajajo za 900 evrov, vendar zraven dobite še slušalke Freebuds 3 Pro, ponekod pa z nekaj popusta (stane 834 evrov), toda brez slušalk. V prodaji sta tudi še prejšnji, črna in modra, pri teh se cena spusti tudi do 700 evrov. Zato se morda splača razmišljati o njiju, če ne igrate golfa (v tujini). Za vse, ki z uro tudi ne nameravate meriti potopov in se vam malenkost manjši zaslon ne zdi prevelika žrtev (v resnici ni), pa je zanesljivo boljša izbira Watch GT 5 Pro za manj kot 500 evrov.
HVALIMO:
- Kakovostno ohišje
- Lep in velik zaslon
- Veliko funkcij za pomoč pri aktivnostih v naravi
- Dolgo trajanje baterije
GRAJAMO:
- Malo novega glede na uro, ki smo jo že poznali
- Golfski način je uporaben zgolj v tujini
- Spremljanje vadbe ima zoprne privzete nastavitve
- (Pre)visoka cena glede na ostale ure v ponudbi tega proizvajalca
Brez komentarjev