Honor 200 in 200 Pro poleg dostopnejših cen odlikuje razmeroma lepo uravnotežene zmogljivosti s poudarkom na portretni fotografiji. Po njuni zaslugi je trg s telefoni srednjega razreda spet zanimivejši.
Honor 70 predlani in Honor 90 lani sta odlična telefona, vrednega vsakega centa. Enako pričakujem od modelov družine Honor 200. Ne govorim na pamet. Velja pravilo, da si proizvajalci ustvarijo ugled (in profit) s premijskimi modeli, medtem ko z modeli srednjega razreda »delajo« količine in osvajajo tržni delež. Nova telefona sta na dobri poti, da jim to uspe, saj nudita nadpovprečno veliko. Prezgodaj je sicer za končno oceno, to bom izdal v testu, ki bo objavljen v naslednjih dneh, a če bi morali enemu dati prednost, potem bi to bil Honor 200 Pro. Razlog je očiten. Hitrejši procesor in nežno naprednejša glavna kamera.

Pomemben del predstavitve je bil namenjen umetni inteligenci, ki postaja pomembne »gradnik« telefonov Honorja. Razmišljajo celovito, od algoritmov za optimalno delovanje in povezljivost, preko poosebljenih, intuitivnih in zasebnih rešitvah na napravah, do generativnih modelov v oblaku. Torej zelo podobno kot dandanes govori cela tehnološka industrija. Rešitve umetne inteligence bodo v veliko pomoč pri vsakdanjih opravilih, kot je iskanje, oblikovanje dokumentov ter generiranje slik in videa, s čimer so dvignili »inteligenco« telefonov Honor na naslednjo raven. Kot vedno velja glede obljub še malce počakati in videti, kako nam bo nova Honorjeva strategija pomagala.
Zdaj pa k bolj tuzemeljskih stvareh. Vgrajena imata sodobna procesorja, a je Honor 200 Pro s Snapdragonom 8s 3. generacije v rahli prednosti. Črka »S« v oznaki označuje, da je procesor manj zmogljiv, a tudi cenejši od trenutno najmočnejšega Snapdragona 8. Sicer oba, torej tudi Snapdragon 7 tretje generacije v modelu Honor 200 nudita razmeroma dobro izkušnjo igranja grafično zahtevnejših iger. V tej luči sta pomembna še odlična 17- oziroma 17,2-centimetrska (6,7 oziroma 6,78-palčna) zaslona s hitrostjo osveževanja do 120 hercev in točkovno svetilnostjo do 4.000 kandel. Med drugim podpirata hitro prilagajanje svetilnosti za preprečevanje utripanja slike, ne glede, da to zaznate samo najbolj občutljivi, ter prikaz milijarde barv. Piko na i zasnovi telefonov, dajeta bateriji kapacitete 5.200 mili amperskih ur in 100-vatno polnjenje. Honor 200 Pro podpira še 66-vatno brezžično polnjenje.

Fotografija je lastnost, ki prodaja telefone. O vsem zlahka debatiramo na dolgo in široko, toda nekaj več pomnilnika, morda za odtenek boljši zaslon in nekoliko hitrejši procesor večine ne prepriča tako, kot prepričajo odlični primerki fotografij. Bližinsko (makro) je zamenjala kamera z dva in pol kratno optično povečavo, pri tem, da ima širokokotna 12-, ostale 50-milijonsko tipalo ter kamere so tokrat optimizirane za portretno fotografijo. Honor se je povezal z legendarnim Pariškim fotografskim studiom Harvourt, kjer so skozi zgodovino portretirali vse pomembne osebnosti, da so jim njihovi strokovnjaki pomagali pri obvladovanju svetlobe in obdelavi portretnih fotografij. Partnerstva nikoli niso napačna pot za izboljšanje fotografij, saj so eno tipala, objektiv in procesor in drugo znanje, kako podatke pretvoriti v kakovostno fotografijo. Tokrat se mi zdi, da je poskrbljeno za oboje. Že to, da ima glavna kamera fizično veliko tipalo H9000 (1/1,3 palca) bo poznavalcem mobilne fotografije povedalo veliko. Drugo so algoritmi obdelave portretne fotografije, kjer je poudarek na profesionalnem učinku zamegljenega ozadja (pomagajo si s sočasno uporabo dveh kamer) ter izračunu svetlobe in senc, kar poskrbi za portrete profesionalnega videza. Pri slednjem ima umetna inteligenca pomembno vlogo.

Telefona Honor 200 in 200 Pro imata marsikaj skupnega. Razlikujeta se v procesorju, nežno v velikosti zaslona in različnih zaslonkah glavne kamere ter v tem, da je ohišje »profesionalne« izvedbe zaščiteno proti vodi in prahu po standardu IP65 in v dodatni 2-milijonski sprednji kameri za zajem podatkov o globini. Cenovno se to izraža takole. Priporočena cena za Honor 200 v smaragdno zeleni ali črni barvi je 649 evrov in za Honor 200 Pro v črni ali beli barvi 799 evrov! Pri nas je že naprodaj črn ali turkizni model Honor 200 Lite po priporočeni ceni 329 evrov.
Brez komentarjev