Čez vikend smo v anketi spraševali, kakšne internetne hitrosti se vam zdijo glede na ponudbo operaterjev in vaše potrebe najbolj primerne, in rezultati so nekoliko drugačni, kot sem pričakoval.
Anketa je najprej spraševala glede pritočne (»download«) in nato še odtočne (»upload«) hitrosti. Pri prvem sem pričakoval, da bo marsikdo zadovoljen že z nekaj deset megabiti na sekundo, kar je ponujala dvojica odgovorov. Vendar se je izkazalo, da ni povsem tako, saj ju je izbralo manj kot 30 odstotkov glasovalcev. Zgolj slabih 12 odstotkov se vas je odločilo za odgovor, da brez težav shajate s hitrostjo 20 Mb/s, in slabih 17 odstotkov pa želi imeti vsaj 50 Mb/s, da je nekaj rezerve, če kdo gleda vsebine v 4K ali prenaša kaj večgigabajtnega. Po drugi strani med bralci Tehnozvezdja tudi ni veliko snobov, ki se ne pogovarjajo o hitrostih pod gigabitom, saj je na to možnost kliknilo dobrih sedem odstotkov vseh, ki so sodelovali v anketi.
Skoraj povsem enako število glasov sta imela odgovora iz »zgornje sredine,« oba po skoraj tretjino. Za glas je zmagalo prepričanje, da je prava hitrost nekaj sto megabitov na sekundo, saj je treba izkoristiti danosti, ki jih tehnologija ponuja. In kar, konec koncev, v marsikaterem naročniškem paketu, nudijo tudi operaterji. Vsaj na določenih tehnologijah (optika, »kabel«, LTE ali 5G), kajti druge (xDSL) tako visoko ne sežejo. Ob tem je treba poskrbeti tudi za ustrezno domačo omrežno opremo, da se hitrost ne izgubi med potovanjem signala po hiši ali stanovanju, najsi bo po kablih ali brezžično.
Tisti, ki za domače omrežje še nimate dovolj zmogljive ali sodobne opreme, ste kot primerno izbrali hitrost »okrog 100 megabitov,« ki je, roko na srce, še vedno več kot zadostna za večino potreb, tudi za sočasne video tokove 4K, nameščanje grafično zahtevnih iger, prenašanje večjih količin podatkov iz oblaka in druge priložnosti. Vsekakor pa rezultati kažejo, da je prej sto kot deset zdaj osnovna merska enota za pretočne internetne hitrosti. Jasno je, da jih vsi še vedno ne morejo dobiti, lahko pa upamo, da bo vsaj to ena od pozitivnih sprememb pri uvajanju tehnologije 5G, ki je doslej kar nekoliko razočarala.
Malce so me presenetili tudi rezultati za odtočne hitrosti. Pa me morebiti niti ne bi smeli, kajti jasno je, da predvsem tehnološka javnost zahteva čim višje hitrosti v smeri proti omrežju, če se le da poravnane (simetrične) z onimi iz omrežja proti uporabniku. Ko smo enkrat na nekaj sto megabitih ali celo gigabitni hitrosti, je realno težko pričakovati simetrijo, vseeno pa vas skoraj dve tretjini meni, da je fino imeti tudi za nalaganje v oblake in na različne storitve hitrost najmanj 100 Mb/s ali višjo, da je izkušnja primerljiva s tisto pri pretakanju k sebi. Natanko četrtina bi bila zadovoljna tudi s 50 megabiti in petina z 20 megabiti. Oboje je za uporabnike, ki ne objavljajo nekajkrat na teden večminutnih videov 4K ali si s sodelavci ne izmenjujejo kdo ve kaj vse, povsem zadovoljivo. Slabih 17 odstotkov vas je izbralo odgovor, da zadošča hitrost med petimi in desetimi megabiti na sekundo. Nižje hitrosti v anketi nismo ponudili, prav tako mislimo, da je ne bi smeli nuditi operaterji, in glede na rezultate mislimo, da ne bi imela veliko privržencev.
- Zanimive ugotovitve iz navad uporabnikov Dacie Spring
- ROG Strix SCAR 18: Huda »zverina« za peščico najbolj zahtevnih (#video)
- Storite to, da vam bo telefon še dolgo zvesto služil
- Znebite se že končno zalog dvomilijonskih makro kamer!
- Vrhunska tehnologija, ki skrbi za vaš dom kot nobena druga
Brez komentarjev