Za moj okus zelo lepo uravnotežen telefon, z minimalističnim okoljem brez nepotrebne navlake in z razmeroma dobrima kamerama, katerega ozko grlo bo prej ali slej postal že zdaj najboljšim nedorasel procesor.
Čeprav zgolj meritve hitrosti enega ali več jeder, kar najpogosteje počnemo, ko primerjamo procesorje med seboj, ne povedo cele zgodbe, je kljub vsemu jasno, da slabših rezultatov ne more nadoknaditi odlična integracija elektronike (strojnih komponent) s programsko opremo (operacijskim sistemom). Google podobno kot Apple sam oblikuje procesorje za svoje naprave, vendar naj bi Tensor G4 grobo temeljil na Samsungovem procesorju Exynos 2400. Res na grobo, saj sintetični testi kažejo razliko med njima. Manjšo, 1.741 proti 2.048 v enojedrnih, in občutnejšo, 4.685 proti 6.523 v večjedrnih zmogljivostih. Še slabše se Pixel 9 obnese v grafičnih zmogljivostih. Rezultat 5.582 proti 16.281 (model Pro se odreže malenkost bolje, a je še vedno daleč zadaj) ni tak, da bi se Google z njim hvalil! Upoštevajte, da je Snapdragon 8 tretje generacije še nekoliko zmogljivejši in hitro postane jasno, kam Googlovi telefoni sodijo. V srednji zmogljivostni razred.
Težko bi dejali, da so razlike minornega značaja, a obenem ne morem spregledati, da večina aplikacij, med njimi tudi grafično zahtevnejše igre, deluje gladko z dovolj dobro uporabniško izkušnjo (takrat so v ospredju enojedrne zmogljivosti). Na dveh področjih so se procesorju zatresle hlače: ob združevanju fotografij v nočnem fotografskem načinu in upodabljanju (»renderiranju«) zmontiranega videoposnetka (aplikacija Capcut). Hotel sem omeniti še tretji primer, brisanje in dodajanje elementov na fotografije, a ker storitev deluje na spletnih strežnikih, težko rečem, v kolikšni meri je za dolgo čakanje odgovoren procesor.
Procesor in grafika | Google Tensor G4 (4 nm), Mali-G715 MC7 |
Omrežja | 2G, 3G, 4G, 5G |
Zaslon | OLED, 16 cm (6,3 palca), 1080 x 2.424 pik, osvetlitev 1.800 (točkovna 2. 700), 60 ali 120 Hz |
Kamere | glavna: 50 MP, f/1,7, 25 mm, optična stabilizacija; širokokotna: 48 MP, f/1,7, 123˚ stopinj; sprednja 10,5 MP, f/2,2, 20 mm |
Vmesniki | Bluetooth 5,3, WiFi 7, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | čitalnik prstnih odtisov pod zaslonom (ultrazvočni) |
Sistem | Android 14 (7 obljubljenih nadgradenj) |
Pomnilnik | 12 GB RAM; 256 ali 512 GB, ni ležišča za kartice |
Baterija: | 4.700 mAh, 27-vatno žično in 15-vatno brezžično polnjenje |
Ohišje | aluminij, utrjeno steklo; povečana odpornost IP68 |
Drugo | stereo zvočnika, podpora za eSIM, video do razločljivosti 4K (60 sličic/s) |
Mere | 152,8 x 72 x 8,5 mm |
Teža | 198 g |
Cena | 1.040 € 12/128 GB (BigBang) |
Ne dvomim, da obstajajo še kakšna opravila, ki jim procesor ni najbolj kos, vendar me bolj skrbi prihodnost. Kako se bo z že danes ne najboljšimi zmogljivostmi obnesel čez leta? Nenazadnje Google pričakuje, da ga boste uporabljali sedem let. Toliko nadgradenj sistema namreč obljublja.
Google Pixel 9 bo marsikomu všeč, in če za trenutek zanemarimo procesor, ga postavljam ob bok telefonom Xiaomi 14, Samsung Galaxy S24 in Apple iPhone 16.
Samosvoj in mojim očem všečen dizajn!
Pixel 9 se vizualno zlahka loči od vseh trenutnih pametnih telefonov, zato so trditve, da je podoben iPhonom, neutemeljene. Ne vem niti, od kod so se vzele. Res je, da ima podobno ravno odsekane robove, zaobljene vogale in bleščečo stekleno hrbtno ploskev, a to ima še cel kup drugih telefonov.
Žal je dandanes tako, da se razlikujejo predvsem v obliki in velikosti izbokline z objektivi zadnjih kamer. Ker je eliptična in vodoravna, sem takoj dobil preblisk. Zamislite si rumeno ohišje z narisanimi modrimi hlačami z naramnicami. Na kaj vas spominja? Morda malce domišljije, a prav nič me ne bi presenetilo, če bi kdo že izdelal ovitek na tematiko Minionov. Žal ni bil rumen, da bi nanj narisal hlače, temveč bel. Čeprav sijoča, prstni odtisi na hrbtišču niso izrazito opazni. Drugače je z drugimi barvami, še posebej s črno, kjer so gotovo bolj opazni. A to ni razlog za pretirano skrb. Kot pri vsakem drugem dragem telefonu je tudi pri Pixelu priporočljivo uporabiti zaščitni ovitek. Originalni Googlov je zanimiv in prav nič ne okrni njegove privlačnosti, toda precej debel!



V skoraj vseh drugih vidikih, razen postavitve stranskih gumbov, Pixel sledi sodobnim oblikovalskim smernicam – od ozkih robov okoli zaslona do lepo zaobljenih vogalov. Zakaj sta me zmotila gumba? Ker sta zamenjana. Zgornji je za vklop ter hiter skok v kamero, spodnji pa za uravnavanje glasnosti (in sprožilec). Kolikokrat sem po nesreči posnel video ali fotografijo, ko sem mislil, da sem telefon izklopil, si lahko predstavljate. Gre za eno izmed tistih stvari, na katere se sčasoma navadiš, in tedaj postane povsem nepomembna.
Za zdaj je kos vsemu (le občasno proces traja dlje)
Za nekatere je zaslon premajhen, spet drugim se bo zdel ravno pravšnji. Z manjšim telefonom je preprostejše rokovati in ga pospraviti v žep, medtem ko večji zaslon pride do izraza, ko zaradi slabšega vida želimo večji prikaz ali kadar telefon pogosto uporabljamo za urejanje fotografij in montiranje videa. V primeru teh dveh nalog nikdar ne moremo reči, da je zaslon prevelik. Konkretno zaslon pravzaprav ni slab. Morda se bo kdo obregnil ob zgolj dve hitrosti osveževanja (60 ali 120 Hz), samo polno visoko ločljivost, manj možnosti prilagajanja barv ali ne najboljšo frekvenco pri zatemnjevanju (PWM), a hkrati ne bo mogel zanikati lepih živahnih barv, dobrega kontrasta in dovolj visoke svetilnosti za uporabo na prostem. Za prilagajanje barv imate na voljo samo dva načina: Naravni in nekaj, kar Google imenuje »prilagodljive barve«. Drugi ta način imenujejo »živahen.« Lahko se odločite za vedno vklopljen zaslon, ki prikazuje uro in informacije (o vremenu) oz. obvestila, ni pa mogoče tega nastaviti na določene ure. Zgolj »vedno« ali pa »nikoli.«
Naslednje sicer ni neposredno povezano z zaslonom, vendar sem med igranjem igre Genshin Impact opazil, da je sistem samodejnega prilagajanja preveč zatemnil zaslon. Celo do te mere, da je bilo težje igrati. Težavo sem preprosto rešil z izklopom samodejnega prilagajanja.
60-herčno osveževanje je primerno za statične slike, 120-herčno pa za igranje iger. Zdi se, da telefon teži k večji hitrosti osveževanja ob spremembi slike na zaslonu in jo zniža šele po določenem času. Predvsem pa ni nobene potrebe, da se zanjo pogosto odloči tudi med gledanjem videa. Večja hitrost je vsekakor dobra za udobje oči, a ker vpliva na porabo energije, imamo na voljo dinamično spreminjanje hitrosti osveževanja.
Zmogljivost telefona določajo vse komponente, ki delujejo v sozvočju, s čimer se mora potem še odlično zliti programska oprema. Kljub manjšim zmogljivostim okolje deluje nadvse tekoče in brez vidnih težav. Ob polni obremenitvi se ohišje ni pretirano segrevalo. Še ena njegova dobra plat, ki je skoraj gotovo povezana z zmogljivostmi, je poraba energije. Obremenitveni test je v eni uri baterijo izpraznil za 18 odstotkov, gledanje videa iz YouTuba prek domačega omrežja in ob polovični svetilnosti zaslona za 7 odstotkov, igranje omenjene igre pa za 10 odstotkov napolnjenosti. Upoštevajoč to, je jasno, da brez večjih težav zdrži do večera ob srednje zahtevni uporabi. Da bi zdržal dva dneva, si ne bi upal staviti.
Nadpovprečno dobra sta tudi zvočnika. Dovolj glasna za mirno okolje, brez očitnega popačenja pri višji glasnosti in z za telefon razmeroma dobrimi basi.
Ko se nanj navadite, postane najboljše okolje sistema Android
Daleč najbolj mi je všeč prečiščenost okolja. V njem ni ne duha ne sluha o podvojenih aplikacijah, kar me vse bolj moti v okoljih drugih izdelovalcev. Ni dveh brskalnikov, video predvajalnikov in podobno. So samo Googlove aplikacije. Kdor potrebuje dodatne, naj si jih namesti iz trgovine. To velja za vse, celo za Facebook in Instagram, saj ni nameščena nobena tuja aplikacija (morda z izjemo privzetega brskalnika, če med vzpostavljanjem telefona izberete kakšnega drugega namesto Chroma). Morda komu to ne bo všeč, a sam raje dodajam, kot izgubljam čas z brisanjem vsega, česar ne potrebujem in ne želim.




Čisto okolje dopolnjujejo gladko integrirane storitve umetne inteligence. Aplikacija Gemini nudi poznano okolje za dostop do Googlovega modela generativne umetne inteligence, a deli tega modela so vgrajeni tudi drugod. V prevajalniku, beležki, iskanju z obkroženjem in Googlovih fotografijah, kjer omogočajo zanimive manipulacije. Da te delujejo, mora biti telefon povezan v internet, kar kaže na zanašanje na Googlove zmogljivosti v oblaku. Poudarek je na preprosti uporabi in hitrosti. Za šalo sem fotografiral dvorišče z nadstreškom, izbrisal tam parkirana avtomobila in v naslednjem koraku z besednim pozivom v angleščini na njuni mesti postavil Porscheja. Morda si ga podzavestno želim, ker mi je ideja prva padla na misel.

Na Pixlu bo kmalu še več umetne inteligence oziroma bodo algoritmi globlje integrirani v operacijski sistem. To obljublja Android 15, s katerim bodo najprej nadgrajeni prav Googlovi telefoni.
Pogosto sta dve dovolj!
Storitve umetne inteligence s tem še niso izčrpane. Vsaj za nekaj časa vas zna zaposliti in zabavati način »dodaj me« v fotografski aplikaciji. Namenjen je temu, da sebe dodate na skupinsko fotografijo, čeprav ste bili tisti, ki je držal telefon v roki. Spet je poudarek na preprosti uporabi. Fotografirate skupino, telefon podate nekomu drugemu, ki vas usmerja, kje stati in kako se postaviti, nakar vas bo umetna inteligenca dodala na prvo fotografijo. Kot da ste bili že na začetku tam. Možne so še bolj zabavne »kreacije« – na primer fotografija, na kateri sami sebe klofutate ali brcate v rit! Idej ne bo zmanjkalo.
Večino fotografij naredite z glavno kamero, šele ko vseh prijateljev ne ujamete na skupinski prizor, preklopite na širokokotni objektiv. Kamero z optično povečavo uporabljamo še bolj poredko in odkar je na voljo 2-kratna digitalna povečava (skoraj) brez izgube kakovosti po zaslugi visoke ločljivosti tipal, marsikdo sploh ne bo opazil, da Pixel 9 nima še tretje tele-kamere.









Kameri se v fotografiranju in snemanju videa v dnevnih razmerah obneseta dobro. Fotografije večinoma odlikujejo naravne barve, a včasih se od nekod prikradejo bistveno bolj živahne, dobra dinamika in veliko podrobnosti. Sta zelo zanesljivi in skoraj ne naredita »slabe« fotografije. Ni pa več povsem naravnega videza (pravzaprav so Pixli vedno nekoliko »navijali« kontraste), kajti zdaj so precej povečali tudi ostrenje robov. Prav tako ne morem ničesar slabega reči za video, pri čemer je skoraj vseeno, katero kamero in kolikšno povečavo izberete v takšnih razmerah. Vsekakor je video storil velik korak naprej v primerjavi s prejšnjimi Pixli, če boste le poskrbeli za primerno kadriranje in da bo v središču videa zanimivo dogajanje. Če bi kaj dal na seznam želja za Googlove inženirje pri snovanju naslednikov, je to nekoliko ožja goriščnica glavnega objektiva, npr. 26 mm namesto zdajšnjih zelo širokih 23 mm!






Rahlo slabše se kameri obneseta v slabših svetlobnih razmerah in ponoči. Objektiva in tipali sta dokaj občutljivi na svetlobo, zato vas nočni posnetki lahko presenetijo. Za razliko od nekaterih proizvajalcev, ki so že začeli puščati nočne fotografije v ozadju temne, Google še vedno poskuša v marsikateri situaciji poustvariti dan. Morda bi opozoril še na nekoliko izrazitejšo mehkobo na fotografijah širokokotne kamere. Čeprav ima Pixel 9 samo dve kameri, se izkazujeta za dokaj vsestranski in kakovostni. To seveda velja tudi za video, kjer nisem opazil težav z ostrenjem ter pojavom nejasnosti in šuma.
HVALIMO:
- Ravno pravšnja velikost telefona
- Kakovostna izdelava
- Razmeroma dober zaslon
- Uravnoteženi kameri
- Vključenost storitev umetne inteligence
GRAJAMO:
- Procesor ni najbolj hiter
- Težave s samodejnim prilagajanjem svetilnosti zaslona
- Zgolj dve velikosti pomnilnika, osnovna vsega 128 GB
- (Pre)visoka cena v Sloveniji!
Google Pixel 9
- Oblika in izdelava
- Zaslon
- Fotoaparat
- Delovanje
- Uporabnost
- Cena
Naj kupim?
Pixel 9 je v mojih očeh za večino najbolj zanimiv od treh modelov, ki so na zemljevidu končno našli Slovenijo. Je čisto Googlovski, kar pomeni usklajenost med elektroniko in sistemom za gladko delovanje, samosvoj dizajn in uporabo lastnega procesorja, ki (žal) zaostaja za najboljšimi. To ni tolikšna težava zdaj, kot zna biti v naslednjih sedmih letih, kolikor traja obljubljena podpora – nadgradnje operacijskega sistema in varnostni popravki. Čeprav sta kameri (samo) dve, nudita dovolj vsestranskosti v različnih svetlobnih razmerah. Še bolj kot to pa je pomembno, da je okolje nadvse čisto in odzivno ter da so storitve umetne inteligence lepo integrirane.
Brez komentarjev