V Sloveniji se še zdaj, eno leto po »ukinitvi« ničelne tarife zaradi kršenja pravil o internetni nevtralnosti, s tem ne more sprijazniti. In razumeti, zakaj je narobe, če je prenos podatkov za nekatere storitve – običajno pretočni video in glasbo – zastonj oz. ne šteje v mesečno zakupljeno kvoto. A tudi drugod je podobno. Facebook v marsikateri državi ponuja program free basics (prej znan kot internet.org), ki je v bistvu zastonjski dostop do določenih spletnih storitev. Ne pa do celotnega interneta. Ko je indijski telekomunikacijski regulator to Facebookovo ponudbo v drugi najbolj številčni državi na svetu nedavno prepovedal, je to sprožilo burno debato.

Foto Matjaž Ropret
Ne samo zaradi same odločitve in pomena nevtralnosti, tudi zato, ker se je menda Facebook v Indiji obnašal imperialistično. Kot je pojasnil ustanovitelj spletišča Gigaom, zdaj vlagatelj v startupe, po rodu Indijec Om Malik.
Here are my thoughts on Facebook Free Basics, the decision and why it is more than just about Network Neutrality https://t.co/qVjgBx3DS3
— Om Malik (@om) February 9, 2016
Največ prahu je dvignil drug vpliven vlagatelj Marc Andreesen, ki je zagovarjal stališče, da je bolje, če ljudje dobijo filtriran dostop do spletnih strani, kot da sploh nimajo dostopa do interneta.
Leap of net neutrality from "carriers shall not charge some content more" to "poor people shall not get free partial Internet" = astounding.
— Marc Andreessen (@pmarca) February 10, 2016
Na sejmu MWC v Barceloni je na vprašanja o tem med svojim nastopom odgovarjal tudi soustanovitelj in šef Facebooka Mark Zuckerberg, ki internetne nevtralnosti ni niti omenil. Dejal je le, da je razočaran na indijsko odločitvijo in da pač v vsaki državi ravnajo drugače. V podjetju bodo tam, kjer free basics ne bo več mogoč, poskušali na druge načine revnejšim zagotoviti dostop do interneta. Facebookovi nameni so zagotovo plemeniti, saj marsikdo brez njegove pomoči dejansko nima dostopa do medmrežja in informacij na njem. Toda težava je v tem, da so na voljo tiste storitve, ki jih izberejo v Facebooku, in da v Zuckerberg in njegovi pogosto že enačijo internet s facebookom. Vsekakor pa bi morali prakso zastonjske tarife (angl. zero rating) preganjati v internetno razvitih državah, kot je Slovenija, če jo še v Indiji prepoznajo za kršitev internetne nevtralnosti oz. diskriminacijo med različnimi ponudniki spletnih storitev.
Brez komentarjev