En prstan, ki bo vladal spremljanju zdravja? (#video)
Matjaž Ropret 11. julija 2024 ob 10:40

Samsung na predstavitvi v Parizu ni skrival pomembnosti povsem nove kategorije, četudi bo pametni prstan Galaxy Ring v začetni fazi naprodaj zgolj v peščici evropskih držav poleg ZDA in še nekaterih azijskih. Naprava naj bi bila končno tista, ki jo lahko nosimo ves čas in od nje dobivamo ključne informacije o spanju ter telesni aktivnosti. Poleg tega bo uporabna za osnovno krmiljenje naprav pametnega doma, nima pa nekaterih funkcionalnosti, za katere je morda kdo upal, da jih bo ponujala.

V korejskem podjetju se zavedajo, da je pomembna interpretacija vse kopice zdravstvenih podatkov, ki jih naprave zbirajo. »Vedeti, kako jih razumeti in kaj početi z njimi, predstavlja velik izziv,« je na odru povedal Matthew Wiggins. Po njegovih besedah so z novimi algoritmi in pregledno aplikacijo Samsung Health ter predlogi, ki jih daje, uspeli vse skupaj prevesti v preproste in uporabne informacije. Ker pa ure ali zapestnice marsikdo ne nosi ves čas, so podatki še vedno nepopolni, in pri tem bi lahko vskočil pametni prstan.

»Galaxy Ring je vrhunec nevsiljivega spremljanja zdravja, dovolj lahek in udoben, da ga lahko nosite 24 ur na dan,« je zagotovil Wiggins.  zagotovil Wiggins. Prstan daje veliko podatkov in ne zahteva kakšne naročnine, kot jo nekateri drugi tovrstni izdelki, ki so na trgu že nekaj časa. Baterija naj bi zdržala šest ali sedem dni, odvisno od velikosti prstana, ki je tudi vodoodporen (po standardu IP68), naj bi bil prilagojen za zahtevne vremenske in druge razmere, ter zmogel stotine polnjenj baterije (ta glede na zunanjost naprave najbrž ne bo zamenljiva). Polni se v škatlici, podobno kot popolnoma brezžične slušalke. Škatlica vsebuje tudi približno za polnjenje in pol lastne baterijske zaloge.

Zunanjost prstana je iz titana, upam, da bo to pomenilo dokajšnjo odpornost proti praskam, na voljo pa bo v treh barvah – zlati, srebrni in črni. Velikosti bo devet, označenih s številkami od 5 do 13. Zame se je izkazala najbolj primerna velikost 11, čeprav sem tudi 10 lahko spravil na prstanec, vendar ga potem težko snel. Sam prstan je kljub vsemu zagotavljanju, da ni moteč, dokaj velik, vsekakor nekajkrat debelejši od mojega poročnega. Koliko bi motil med dolgotrajnim nošenjem ali ne bi, pa za zdaj ne morem povedati. Znotraj so trije sklopi tipal, ki naj bi bili na spodnjem delu prsta, vendar se v Samsungu zavedajo, da se bo prstan vrtel, in to naj ne bi predstavljalo težav pri zajemanju podatkov. Slednje je tudi prstoagnostično, torej ni pomembno, na katerem prstu ga nosimo.

Namen naprave je v prvi vrsti spremljanje spanja, ki se mu mnogi odpovedo, ker jih moti ura na zapestju v postelji. S prstanom tega problema ni. Tudi čez dan pa meri srčni utrip in ostale običajno zdravstvene znake, poleg tega zaznava gibanje in samodejno sproži spremljanje vadbe, enako kot naredi zapestnica ali ura, seveda pa potem sami lokacijski podatki prihajajo s povezanega telefona, ker tovrstne tehnologije Galaxy Ring nima vgrajene. Prav tako nima NFC-ja in tako ne omogoča brezstičnega plačevanja. Lahko pa bodo uporabniki s prstom, na katerem je prstan, in palcem dvakrat udarili skupaj ter s to kretnjo sprožili nekaj, najsi bo zajemanje fotografije s povezanim telefonom, prižiganje luči v sistemu StartThings ali kaj tretjega.

Cena za Galaxy Ring bo 399 dolarjev, v Evropi menda 450 evrov, toda letos ga bodo lahko kupili zgolj potrošniki v petih evropskih državah. Kdaj, če sploh, bo naprodaj v Sloveniji, za zdaj ni informacij. Glede na to, da gre za zanimiv in potencialno koristen pripomoček, pa se lahko nadejamo širitve njegove dostopnosti in tudi konkurence na tem področju.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja