Dodatne frekvence za T-2 in Telekom Slovenije
Matjaž Ropret 14. marca 2024 ob 06:33

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) je podelila frekvence z razpisa za zasebna omrežja. Daleč največ jih je pridobilo podjetje T-2, nekaj tudi Telekom Slovenije, za posamična področja pa še peščica drugih podjetij in celo dve občini.

Odkar komercialno deluje peta generacije mobilne telefonije, se precej govori o zasebnih omrežjih, ki so v uporabi za posamezno območje, lahko denimo za občino, tovarno ali kaj drugega. Vsaj v teoriji, kajti v praksi je takih implementacij 5G še vedno zelo malo ali nič. Tehnologija pa je zdaj bolj primerna za tako, omejena omrežja, kot npr. prej z LTE (4G), četudi so frekvence, ki jih pridobivajo operaterji, že vrsto let »tehnološko nevtralne« in jih lahko uporabijo za katero koli generacijo tehnologije želijo.

Akos je konec lanskega leta razpisal frekvence v pasovih 2300 in 3600 MHz na kopici področij in je po prijavah zainteresiranih ter njihovem plačilu pristojbin zdaj podelil dovoljenja za uporabo teh frekvenc. Nekaj je ostalo nerazdeljenih in te bodo po napovedih agencije znova na voljo na razpisu konec letošnjega leta.

Akos sicer takole pojasnjuje, za kaj bodo uporabniki frekvence, te lahko izkoristili: »Omogočili bodo razvoj lokalnih telekomunikacijskih omrežij ter naprednih brezžičnih storitev, kar bo prispevalo k izboljšanju kakovosti mobilnih komunikacij ter k spodbujanju inovacij na področju digitalnih tehnologij.« Glede na to, da prej omenjena operaterja govorita tudi o povečanju kapacitet na frekvenčnem spektru, ki sta ga že pridobila na večfrekvenčni dražbi pred tremi leti, so v Akosu na naše vprašanje pojasnili, da operaterji lahko kombinirajo ene in druge frekvence.  

Tokrat sta od takratnih dražiteljev za dodatne frekvence kandidirala zgolj T-2 in Telekom Slovenije, medtem ko se A1 Slovenija in Telemach za to nista odločila. T-2 je pridobil spekter na frekvenčnih območjih 2300 – 2320 MHz in 2390 – 2400 MHz (torej v ozkih pasovih 20 in 10 MHz) v skupno 37 občinah, mnogih od teh mestnih in za to plačal večji del (skoraj 1,1 milijona) od skupno skoraj milijona in pol evrov, kolikor je z dražbo iztržila država. Ta operater je v istem frekvenčnem območju pridobil spekter že na omenjeni dražbi – medtem ko se ostali trije večinoma osredotočajo na druge dele spektra – in bo po lastnih besedah dodatnega uporabil za povečanje kapacitet tako v omrežju 5G kot 4G. Uporabiti ga namerava tudi za pametne tovarne in za nadomestek fiksnega dostopa, pri čemer so frekvence pridobivali pretežno v občinah, kjer so že prisotni tudi z optičnim omrežjem, kar nakazuje na to, da nameravajo kombinirati obe tehnologiji.  

Telekom Slovenije se je na razpisu potegoval za frekvence v območju 3400 – 3420 MHz in jih pridobil v ducatu občin, med drugim v Ljubljani in Mariboru, za kar je odštel nekaj več kot 330 tisoč evrov. O tem, za kakšen namen bodo uporabili novo pridobljeno dobrino še nočejo govoriti, odgovorili so zgolj, da bodo »razvijali in omogočali napredne 5G-storitve za različne primere uporabe.«

Poleg teh dveh operaterjev so frekvence pridobila še podjetja Cablex-T, Cablex-M, Cablex Plastik (2.100 evrov), Cinkarna Celje (9.200 evrov), Luka Koper (10.840 evrov) ter občini Ilirska Bistrica  1.300 evrov) in Ajdovščina (3.800 evrov).

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja