Dodatek, ki vsak telefon spremeni v satelitskega
Marjan Kodelja 27. februarja 2023 ob 06:03

Če veliko časa preživite v divjini ali ladji sredi morja, kjer največkrat ni signala mobilnega omrežja, potlej boste znali ceniti dodatek Defy Satellite Link, ki sta ga skupaj naredila britanski Bullit in Motorola.

Odkar je Apple omogočil klic na pomoč preko satelita, o tem razmišljajo tudi drugi izdelovalci telefonov. Kljub pričakovanju, da se bo s podobno funkcijo pohvalil Samsung, se to ni zgodilo. Ravno tako za enkrat ni na obzorju, da bi funkcijo prav kmalu v svoje naprave vključil kdo drug, zato je zanimiva nekoliko drugačna pot, ki praktično vsak telefon spremeni v satelitskega.

Motorola Defy Satellite Link je Bluetooth dodatek, ki ga povežete s svojim pametnim telefonom oziroma z aplikacijo Bullitt Satellite Messenger za sistema Android in iOS, nakar ta temu omogoči klic v sili, deljenje lokacije in dvosmerno sporočanje preko odprtega standarda satelitske komunikacije 3GPP NTN. Na predstavitvi dodatka v Barceloni dan pred odprtjem svetovnega mobilnega kongresa (MWC 2023), so mi povedali, da praktično lahko uporabijo katerikoli satelitski sistem, vendar so se za zdaj odločili za EchoStar in Inmarsat. Slednjega sestavlja 13 satelitov v geostacionarni orbiti na višini slabih 36 tisoč kilometrov. Storitev bo ponajprej pokrivala površino Severne Amerike in Evrope, nakar jo nameravajo še v tem letu širiti na ostale kotičke sveta.

Naprava je majhnih mer, a je ohišje kljub temu prestalo zahtevne vojaške standarde (Mil-Spec 810H), ter nudi povečano odpornost na vodo in prah po standardu IP68. Baterija s kapaciteto 600 mAh zagotavlja dovolj energije za večdnevno avtonomijo. Na telesu napravice je gumb za klic na pomoč in pošiljanje lokacije, da jo je mogoče v skrajni sili uporabiti brez pametnega telefona.

Motorola Defy Satellite Link bo na voljo od aprila naprej po ceni 119 evrov. Tej ceni je treba dodati še mesečno naročnino, ki je odvisna od izbranega paketa in se začne pri petih dolarjih. Na voljo bo še paket naprave in enoletne naročnine za 169 evrov, v katere je vključen dostop do središča za pomoč (SOS Assist) in 30 dvosmernih sporočil mesečno.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
2 komentarja

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja