Doctor Who: Nepričakovani zaključek nekega dolgega obdobja (#videonapovednik)
Marjan Kodelja 13. decembra 2023 ob 05:56

Tri epizode, tri med seboj nežno povezane zgodbe, z grožnjo o prihodu močnih sovragov na koncu vsake. S tem je štirinajsti doktor štafeto potovanja po prostoru in času predal petnajstemu.

Tokrat se prehod ni zgodil po utečenem kopitu. Ni se zgodila regeneracija, temveč bi-generacija. Podvojil se je, takisto se je zgodilo z njegovim prevoznim sredstvom Tardisom. Štirinajsti doktor (David Tennant) za enkrat ostaja z Donno Noble (David Tennant), medtem ko se petnajsti (Ncuti Gatwa) v svojem Tardisu z džuboksom podaja novim dogodivščinam naproti. Prva bo na sporedu že na božični dan!

Čeprav je vsaka zgodba pripeljana do jasnega epiloga, se zdi, da doktorjevi sovragi še niso rekli zadnje besede. Ko se zave, da ima spet obraz desetega doktorja, ga nezadržno vleče k Donni. Spremljevalki, ki je bila prisiljena pozabiti nanj, potem ko je v uboge človeške možgane sprejela vse znanje časovnih gospodarjev, saj bi drugače storila bridki konec. Seveda ne umre, ko si povrne spomin nanj, saj je vmes rodila transrodnega otroka, ki je sprejel polovico v njenih možganih shranjenega balasta. Poleg tega pa se izkaže, da je bil doktorjev strah odveč, sej se ženske zlahka otresejo odvečnih informacij, česar moški nismo sposobni.

Doktor, Donna in njena družina se morajo soočiti z novimi nevarnostmi, pri čemer jim pomaga organizacija za boj proti zunajzemeljskim in skrajno težko dojemljivim nevarnostim UNIT. V prvem delu se spopadeta z zvezdno zverjo, krvoločnim diktatorjem in osvajalcev v telesu nadvse ljubke plišaste igrače. Meep bi najraje pobegnil z Zemlje, toda pogon ladje bi med vzletom uničil London. Srečno ga ujamejo, a ta že v naslednjem hipu zagrozi, da še ni rekel zadnje besede. Ko že mislita, da je vsega konec, Donna polije kavo po kontrolnem pultu Tardisa, ki se zato materializira v hangarju zapuščene ladje na koncu vesolja. Izkaže se, da ladja ni prazna, saj v njem prežita nestvarni sovražno nastrojeni entiteti, ki prevzameta njun videz, da bi se naučila vsega in prešla v znano vesolje. Kaj bi tam počela, si lahko mislite. Doktorju in Donnu uspe ladjo razstreliti in uničiti entiteti. Sta ju res? Lahko bitji, ki sta večnost preživeli v praznini, sploh uniči manjši pok? Ne bi rekel.

V drugem delu se Doktor z entitetama spusti v igro. Prednju posuje sol in jima reče, da je ne smeta prestopiti, dokler ne preštejeta vseh zrn. To dejanje dovoli nedojemljivi entiteti Izdelovalec igrač, ki ga je Doktor davno tega zaprl v drugo dimenzijo, da se vrne in prevzame glavno vlogo v tretjem delu mini serije. Neil Patrick Harris je odličen v vlogi karizmatičnega zlobneža, ki občasno angleščino govori z nemškim naglasom. Pojava, med pojavljanjem v prvih serijah je bil oblečen v kitajsko noša, pa me spominja na svinčenega vojaka oziroma na lik, ki je prej pobegnil iz Disneyjeve pravljice kot iz druge dimenzije. A kot sem dejal. Lik je dober in ima potencial. Potrebna sta dva doktorja, da ga obvladata. Predno je premagan še izusti, da se bližajo njegove legije.

60 let Doktorja je svojevrstni uspeh praktično za vsako, kaj šele za znanstvenofantastično serijo. Da se je obdržala toliko časa, je kriva odlična ideja in avtorji, ki so jo ves ta čas razvijali in širili. V zadnjih letih se je malo izpridila, tako vsaj meni dobršen del gledalcev, zato se zdaj vrača k temeljem. Z eno ne nepomembno razliko. Disney je primaknil kupček denarja in zanj dobil dovoljenje, da jo uvrsti v svoj pretočnik. To ni edino, kar je dobil. Ne trdim, da je to slabo, še manj, da je dobro, toda očitno ima vsaj omejeno besedo pri produkciji. Posebni učinki se zdijo bolj dodelani, čeprav je v drugem delu preočitno, da se Doktor in Donna gibljeta v računalniško ustvarjenem okolju, interjer Tardisa je sodobnejši, tujci so podrobneje prikazani, in podobno. Povabilo za ogled pa je kljub temu na mestu.

Kaj: Doctor Who, posebna mini serija v treh delih.

Kje: pretočnik Disney+

Ocena 3: Tretji del je v vseh pogledih odličen, drugi na trenutke dolgočasen in prvi »tako, tako«, zatorej je ocena dobro za vse tri kar na mestu.

Priporočilo: Ker serija (še vedno) gradi na ideji in tipičnem angleškem humorju, odprta glava in vedenje o preteklih dogajanjih ni odveč. Nisem pa našel ničesar tako ali drugače neprimernega za puritance in občutljive.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja