Dobesedno vse oči globoko zazrte v zaslone
Marjan Kodelja 6. januarja 2023 ob 06:02

Namesto da bi iskali nove »revolucionarne« zasnove prenosnikov, to pot Asus upe, razen običajne nadgradnje procesorskih in grafičnih zmogljivosti, polaga v zaslone. Na obeh zanj pomembnih kategorijah, igričarskih in prenosnikih za ustvarjalce.

Ne bom začel s prenosniki, temveč z monitorjema. 61-centimetrski (24-palčni) ROG Swift Pro PG248QP na prvi pogled ni nič posebnega. Danes že nekoliko pozabljen panel TN je postavljen na nastavljivo stojalo in celo kraka noge je mogoče premikati, da na mizi po potrebi zasede čim manj prostora. Nič posebnega ni niti razločljivost. Pomislili bi, da polna visoka (FHD) sodi v neke druge čase. Imeli bi prav. Če ne bi bilo lastnosti, ki močno izstopa. 540-herčno osveževanje, zaradi katere je nadvse primeren za igranje strelskih iger. Druga novost, 68-centimetrski (27-palčni) ROG Swift PG27AQDM nudi nekaj čisto drugega. Globoko črno, ki je zasluga uporabljenega panela OLED, in razločljivost QHD (1440p) ob osveževanju 240 Hz. Zanimiva lastnost je še sistem hlajenja panela, kar naj bi monitorju zagotovil daljšo življenjsko dobo.

ROG Swift Pro PG248QP

Gejmerski prenosniki z »meglico«

Zasloni so ravno tako glavna nadgradnja gejmerskih prenosnikov družin ROG Strix, Zephyrus in Flow. Kar je OLED za standardne prenosnike, je tehnologija mini LED (zasloni Nebula po Asusovo) za igričarske. Optimalna odločitev. Po zaslugi številnih območji lokalne zatemnitve (najboljši jih imajo prek 1000) je črna bolj globoka in kontrast intenzivnejši ob višji svetilnosti (preko 500 kandel) in hitrejšem osveževanju. Zasloni Nebula bodo letos na voljo v več modelih, med drugim tudi v priljubljenem Zephyrusu G14. Že tako odličen prenosnik bo po zaslugi 504 območij zatemnitve in svetilnosti 600 kandel še boljši. Druge nadgradnje so bolj kot ne pričakovane. Procesorji do Intel i9 (13980HX) ali primerljivi AMD-jevi Ryzen 9 in grafične kartice iz družine Nvidia Geforce RTX 4000. Tolikšna termična moč zahteva robustni hladilni sistem, ki je pri najbolj zmogljivih modelih v konfiguraciji s tremi ventilatorji. Prenosniki Strix bodo zaradi tega imeli režo za izpih toplega zraka po celem zadnjem robu. Poleg vse večjih odprtin na levem in desnem robu. Obenem je Asus z vgradnjo večjih baterij odpravil prepoznavno slabost prenosnikov družine Flow. Ne dovolj dolgo avtonomijo, s katero si niso mogli ravno hvaliti.

Tridimenzionalna slika brez očal

Poleg gejmerskih so za izdelovalce pomembni še prenosniki za ustvarjalce digitalnih vsebin. V poplavi različnih modelov je vse težje izstopati, zato izdelovalci iščejo nove tehnologije, o katerih se bo veliko pisalo in govorilo. Čeprav so uporabne zgolj za peščico uporabnikov. V to kategorijo uvrščam 3D-zaslon OLED oziroma tehnologijo Spatial Vision, zmožno prikazati prostorsko sliko brez uporabe očal navidezne ali obogatene resničnosti. Deluje podobno, kot je delovala sorodna tehnologija, ki jo je podjetje Toshiba že pred skoraj desetimi leti kazalo na enem od prototipnih televizorjev. Sliko razdeli na stolpiče, od katerih je polovica namenjena levemu in druga polovica desnemu očesu. Da je tridimenzionalni občutek pravi, kamera spremlja položaj oči in temu primerno prilagaja majhne leče, ki so zaslužne, da oko vidi le njemu namenjene stolpiče. Zasnova omogoča tudi preprosto preklapljanje med dvo in tridimenzionalnim prikazom, kajti drugače uporabniška izkušnja med običajnim delom ne bi bila najboljša. Zaslon 3D bo opcija pri modelih Proart Studiobook 16 in Vivobook Pro 16X, ki bosta opremljena še z najboljšim Intelovim procesorjem 13. generacije in grafično kartico Geforce RTX 4070.

Tej kategoriji uporabnikov so namenjene še nekateri drugi na dogodku predstavljeni novi modeli, pri katerih je največja sprememba nadgradnja z novejšimi procesorji in grafičnimi karticami. Gre za modele Zenbook Pro 14, Zenbook 14X in Zenbook Pro 16X. Zadnji je že lani veljal za najbolj zmogljivega Zenbooka, kar je Asus letos samo še nadgradil. Je eden prvih prenosnikov s sistemom na modulu, kjer sta na eni »ploščici« procesor in pomnilnik. Zasnova zasede manj prostora na matični plošči in nekoliko pohitri delovanje. Vsi trije prenosniki so obenem opremljeni z učinkovitejšim sistemom hlajenja. Običajni razvoj, ki spremlja oziroma je pogojen z večjimi močmi procesorjev in grafičnih kartic.

Zenbook

Začel sem z monitorjem, naj z njim še končam pregled zanimivejših naprav, ki jih je na ameriškem sejmu zabavne elektronike CES predstavil Asus. V mislih imam 80-centimetrski (31,5 palčni) monitor z zaslonom OLED razločljivosti 4K in oznako PA32DCM. V oči mi je namreč padla svetilnost 700 kandel.

Asus PA32DCM

Kot vedno smo tudi letos ostali brez odgovora na pomembni vprašanji. Kdaj in za koliko? Omenjeni izdelki in tudi tisti, ki jih nisem naštel, a jih je Asus na hitro omenil, mednje sodijo namizni računalniki, mini računalniki, gejmerski brezžični usmerjevalnik, tipkovnice, miške in še nekaj monitorjev, bodo postopoma na voljo v naslednjih mesecih, ko bodo šele znane cene. Pričakujem pa, da najbolj zmogljivi igričarski prenosniki in modela s 3D-zaslonom prav gotovo ne bodo poceni (predvidevam začetne cene blizu treh tisočakov), čeprav priznam, da bi zadevo z veseljem preizkusil

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja