DJI Action 2: Sestavljanke prihajajo (#video)
Alan Orlič 17. marca 2022 ob 06:37

Od kopiranja do lastnih inovativnih proizvodov v nekaj letih. Ne več zgolj pri dronih, zdaj so na vrsti še akcijske kamere.

Ne bomo šli v politično analizo, kaj kitajski napredek pomeni za zahodni svet, ampak se bomo posvetili novi akcijski kameri DJI Action 2. Če so prvič naredili zelo dobro kopijo, so šli tokrat še korak naprej in zasnovali stvari drugače. Novinka je namreč sestavljanka iz dveh modulov, a za razliko od Insta360 One R lahko tu osnovni modul deluje samostojno.

Proizvajalci akcijskih kamer praviloma sledijo tistemu, kar naredi Gopro. Osnova je Hero, kar pomeni sicer majhna, a še vedno relativno velika kamera. Na čeladi, avtu ali kolesu je uporabna, kot telesna kamera pa se ne obnese najbolje. Čeprav ni prevelika, je za akcijske drone vseeno nekoliko pretežka. V tej vlogi bi lahko igral model Session, ki pa se očitno ni najbolje izkazal, saj že lep čas (na žalost) nismo videli nadgradnje. V to zajčjo luknjo se je odpravil DJI, saj so naredili kamero, ki je po merah zelo podobna ravno Goprojevemu Sessionu, za milimeter večja, a krepko tanjša. Action 2 meri 39 x 39 x 22,3mm in je dobrih 14 mm tanjša. Poleg tega ima zaslon na dotik in je vodotesna do globine 10 m. Seveda to prinese tudi nekaj kompromisov. Pomnilnik je vgrajen, na voljo ga je  22 GB, prav tako baterija, ki zmore do 70 minut snemanja v polni HD-ločljivosti. Tudi najvišja ločljivost je le 4K, medtem ko Goproji že dve generaciji dosegajo 5,3K. Seveda se postavlja vprašanje, kako to izkoristiti, če nič drugega omogoča dodatne izreze oziroma je dobra marketinška poteza.

Drugi del sestavljanke oziroma spodnji del ima vse tisto, kar osnovnemu modulu manjka. Pravzaprav sta na voljo dve različici, z dodatnim zaslonom ali brez njega. Namen zaslona je v tem, da je obrnjen proti snemalcu. Spodnji modul prinaša še dodatno, dvakrat večjo kapaciteto baterije, priključek USB-C, dodaten sprožilec ter režo za pomnilniško kartico micro SD, na katero lahko, ko sta oba modula povezana, snemamo direktno ali prenesemo vsebino iz osnovnega modula. Tudi tu je zaslon občutljiv na dotik, uporabljamo pa lahko oba hkrati.

DJI je dal za osnovo nove akcijske kamere 12-milijonsko tipalo. Ima pa zanimiv trik, namreč razločljivost 4K zmore tudi v razmerju 4:3 (4096 x 3072) in s tem praktično pokrije celotno površino tipala. S tem pravzaprav dobimo fotoaparat s 50 posnetki na sekundo oziroma malo drugačen manevrski prostor za izrez videa v klasičnem formatu 16:9. Sicer pa Action 2 zmore do 100 (oz. 120) sličic na sekundo (odvisno ali izberemo »evropski« ali »ameriški« format). Višjih hitrosti zajema nima, ima pa način za neprestano snemanje z brisanjem starejših posnetkov (loop recording) ter časovni zajem. Umirjevalnik slike je elektronski in ima dva načina, klasični ter z držanjem horizonta do določenega kota. Za slednje zmanjša vidni kot, a je ta še vedno dovolj širok in uporaben. Fotografski del zajema posnetke v ločljivosti 4000 x 3000 pik, tudi v surovem formatu (RAW). Razpon časov je od 30 sekund do 1/8000 sekunde, nastavljamo pa lahko vse pomembne možnosti, pod/nadosvetlitev ter izbiro izravnave beline. Občutljivost ISO je v foto in video delu enaka, od ISO 100 do 6400. Šum je opazen nad ISO 1600, ni pa moteč, poleg tega se ga da v RAW zelo preprosto odstraniti.

Uporaba kamere je kljub njeni velikosti dovolj enostavna, dodatna oprema pa prinaša kar nekaj novih uporabnih možnosti snemanja. V prvi vrsti je to obesek, ki kamero spremeni v telesno, prvoosebno kamero (angl. body cam). Ker je lahka, je tu tudi naglavni trak, poseben nosilec pa omogoča združljivost z Goprojevimi dodatki. Čeprav je osnovni modul vodotesen, je tu še dodatno ohišje za oba modula, ki omogoča potope do globine 60 metrov. Ločljivost 4K je dovolj tudi za resno, ne le domačo rabo, kvaliteta posnetkov pa solidna, a po naših opažanjih nekoliko zaostaja za tem, kar opravi Gopro Hero 10 Black. Ta ima tudi nekoliko ožjo goriščnico, kar zna biti kar pomemben faktor pri odločanju za eno ali drugo kamero.

Izhodišne cene niso najbolj atraktivne, a so že nekoliko znižane, kar takoj popravi sliko. Komplet osnovnega in baterijskega modula stane 400 evrov ali manj, komplet z modulom z dodatnim zaslonom pa približno 460 evrov. Omenjeni Gopro je ta čas dražji, a se tudi občasno spusti na podobne cene, in če upoštevamo še višjo ločljivost, robustnost, zamenljive baterije in obilico držal pri slednjem, pa seveda še njegovo ime, ki pooseblja akcijske kamere, ima DJI pred seboj težko delo. Toda po drugi strani jim je uspelo izdelati dovolj samosvojo napravo, ki ne konkurira direktno klasičnim akcijskim kameram, ampak poizkuša priti tja, kjer slednje do sedaj še niso bile toliko prisotne. Vsekakor dober izdelek, ki bo skoraj zagotovo našel svoj krog uporabnikov.

HVALIMO:

– Zelo uporabna velikost

– Osnovni modul lahko deluje samostojno

– Snemanje do 100 (120) sličic na sekundo v razločljivosti 4K

– Izravnavanje horizonta pri večjih nagibih kot ga omogoča Gopro

– Solidno zajemanje zvoka

GRAJAMO:

– Ne omogoča višje razločljivosti snemanja od 4K

– Nekoliko anemična slika s povprečnimi detajli

– Baterije so vgrajene

– Dokaj visoka cena

Avtor Alan Orlič
mm
Alan je s pisanjem člankov začel leta 1997 za revijo Moj mikro. Pokrival je programsko in strojno opremo, nazadnje predvsem digitalno fotografijo in vse, kar je povezano z njo. Članke je pisal tudi za druge medije, kot so Svet in ljudje, Joker in Delo. Trenutno si služi kruh kot informatik, ki upa na boljše čase za slovenske pisce tehnoloških člankov.
Alan Orlič - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja