Prehiteli smo vse države sveta, kjer je burek priljubljeno okrepčilo, s prvo zračno dostavo na svetu. In ne, da ne bo pomote. Niso ga tja gor izstrelili!
Nihče se več ne sprašuje, ali so brezpilotni letalniki uporabni ali ne, prej, kdaj jih bomo začeli v večjem številu porabljati za vsakdanja opravila, kot je dostava stvari. Razlog, da tega še ne počnejo, je v gospodarnosti. Medtem ko cena ure letenja zlahka upraviči zračno fotografiranje, reševanje in nadzor prostora, ga ne more dostava nekaj evrov vrednega paketa. A kljub temu smo bili ravno temu priča. Letalnik je poletel v središču Ljubljene in čez slabi dve minuti dostavil burek in jogurt lačnemu županu. Kar je lepo zabeleženo v spodnjem video posnetku, delu fotografa in režiserja Aleša Bravničarja.
Podvig je omogočilo podjetje OneDrone, ki je z izjemno natančnostjo in skrbjo za varnost izvedlo polet. Sladno z vsemi predpisi, zakonodajo in operativnim dovoljenjem ob upoštevanju vseh zahtevanih varnostnih standardov. Zakonodaja s področja brezpilotnih letalnikov je še posebej zahtevna pri izvajanju operacij v urbanih področjih, zato je takšna dostava preko strogega centra mesta velika prelomnica tudi v širšem evropskem merilu.
Pred dobrim letom so prvega profesionalnega, poklonil ga je Telemach, medtem ko je podjetje OneDrone poskrbelo za izobraževanje upravljavcev, dobili slovenski gasilci. Zdaj jih imajo v floti že več, saj so se izkazali kot nezamenljivi. Tedaj sem omenil, da je podjetje DJI napovedalo samodejni mali avtonomni »heliodrom«, katerega delovanju sem bi zdaj tudi na kratko priča. Upravljavski program poleg ročnega upravljanja omogoča še vnos misij, ki jih letalnik na zahtevo od daleč opravi. Medtem se operater, namesto na let, osredotoči na tisto, kar vidijo kamere na krovu. Popolna rešitev za nadzor velikih površin podjetij, oddaljenih lokacij in nenazadnje tudi dostave vrednejših paketov na krajših razdaljah.
Brez komentarjev