CES 2024: Že videno, a vseeno zanimivo in uporabno!
Marjan Kodelja 10. januarja 2024 ob 06:28

Asus je tokrat poudaril pomen zaslonov OLED, ki so jih vgradili praktično v vse pomembne modele družin Vivobook, Zenbook in Expertbook, umetne inteligence in naslednje generacije prenosnikov z dvema zaslonoma.

Še pomnite lanski sejem? Asus je takrat veliko govoril o zaslonu sposobnem prikazati tridimenzionalno sliko brez očal, ki pa ni meso postal. Vsaj ne še. Morda je v tem grmu mogoče iskati razlog, čemu je bila letošnja predstavitev mirnejša in neprimerno bolj prizemljena. Pokazali niso ničesar takšnega, kar v mojih očeh ne bi bilo uporabno. Kaj to je, je mogoče strniti v tri besedne zveze: zasloni OLED povsod, umetna inteligenca in prenosnik z dvema zaslonoma, ki ne skriva podobnosti z lani predstavljenim prenosnikom Yoga Book 9i podjetja Lenovo.

Poudarek na procesorjih z enotami za umetno inteligenco

Intel in AMD sta v novo generacijo procesorjev Core Ultra oziroma Ryzen serije 8000 poleg univerzalnih in grafičnih jeder vgradila nevronsko enoto za pogajanje algoritmov umetne inteligence. Kako jo bo izkoristil okenski sistem in kako izdelovalci prenosnikov, bomo videli, potencial vsekakor je. Enota bo na primer prevzela naloge, kot so zameglitev ozadja, sledenje očem in okvirjanju slik, in temu primerno razbremenila klasična jedra.

Nove procesorji z nevronsko enoto najdeš v 14, 15 in 16-palčnih prenosnikih Vivobook S ter 13 in 14-palčnem Zenbooku S. Ta sta znana predvsem zaradi tankosti in majhne teže, ki pri prvemu ne preseže kilograma in pri drugem kilogram in dvesto gramov. Obenem so omenjeni opremljeni s 120-herčnimi zasloni OLED v razmerju 16:10, katerih najvišja razločljivost je že davno presegla polno visoko (1080p) in se ustalili tam pri razločljivosti do 3,2 K. Bolj običajni, a še vedno dovolj dobri, zasloni IPS ostajajo v družini Vivobook (v tej je še 17-palčni prenosnik), v katerih ravno tako ostajajo starejši procesorji Core. Podariti velja še to, da so nekateri na novo predstavljeni prenosniki opremljeni s 75 vatnih ur veliko baterijo, ki vsaj na papirju obeta dolgo avtonomijo.

Pred dvema latoma je Asus predstavil prenosnik Fold s prepogljivim zaslonom. Tega za enkrat še niso nadgradili, so pa tehniko prepogibanja uporabili za 17,3-palčni zunanji monitor ZenScreen Fold OLED.

Naslednja generacija prenosnikov z dvema zaslonoma

Asus je pionir prenosnikov z dvema zaslonoma. Prvencu z zaslonom v sledilni ploščici je sledil prvi resnično uporabni duet, Zenbook z običajno velikim zaslonom in zaslonom polovične višine pod njim tik nad tipkovnico, ki je bila zato omejene velikosti. Logično nadaljevanje je prenosnik z običajno velikima 14-palčnima zaslonoma v obeh polovicah in s tipkovnico kot dodatka, povezanega preko vmesnika Bluetooth. Kadar tipkovnica pokriva »spodnji« zaslon, imaš pred seboj klasičen prenosnik, ki zadiha, ko jo odstraniš, postaviš predenj in v pokončni ali vodoravni postavitvi uporabiš oba zaslona. Ta sta kakopak OLEDa s 120-herčnim osveževanjem, občutljiva na dotik in razločljivosti 3K.

Kljub dvojnosti zaslonov gre še vedno za razmeroma lahko prenosljiv prenosnik debel slabih 15 milimetrov in težak 1,35 kilograma. Tankost in odstranljiva tipkovnica pa ne vplivata na številčnost in raznovrstnost priključkov (dva Thundetbolt 4, en HMDI, avdio priključek in USB tipa A) ali na zmogljivosti vgrajenih komponent. Poudarek je spet na procesorju Core Ultra 9, katerega podpira do 32 GB delovnega in do 2 T pomnilnika za hranjenje datotek. Omeniti velja še 75 vatnih ur veliko baterijo, katere kapaciteta po 120 ciklov polnjenja naj ne bi padla pod 70 odstotkov začetne.

Čeprav običajno ameriških cen ne objavljam, te so brez davka in pogosto cenejše od cen pri nas, bom naredil izjemo. Zenbook Duo bo tam s procesorjem Core Ultra 7 stal 1500 in s Core Ultra 9 1700 dolarjev. Kar preko palca pomeni, da bo slabši pri nas verjetno stal nekaj manj od dveh tisočakov evrov in dražji malo preko te meje.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja