Podjetje Elektro Ljubljana (EL) je v svoji mreži polnilnic Gremo na elektriko (GNE) minuli mesec uvedlo možnost nižje cene polnjenja. Vendar ne na vseh lokacijah in ne z vsemi načini plačila. Drugi ponudniki še niso sledili temu zgledu.
Na 67 polnilnicah, precej od teh jih je, kolikor smo uspeli ugotoviti, v Ljubljani, je mogoče ob aktivaciji polnjenja z aplikacijo Gremo na elektriko izbrati možnost »eko polnjenje.« V tem primeru, kot pojasnjujejo v EL, sistem prilagaja moč polnjenja potrebam elektroenergetskega sistema. V praksi to pomeni, da bo »v času konic ali višjih cen energije na trgu« omejil moč polnjenja, v obdobjih manjših obremenitev pa bo polnil z maksimalno močjo (kolikor omogoča polnilnica oz. kolikor jo lahko avto pri izmeničnem toku sprejme, običajno je to 11 kW). Na koliko se zniža moč, ne povedo, v vsakem primeru pa je cena za tako polnjenje 22 centov na kWh, ne glede na to, s kakšno močjo v praksi poteka oz. kako se ta prilagaja.
Še vedno je mogoče v aplikaciji izbrati polno moč polnjenja in takrat se bo avto polnil brez omejitev, cena pa bo enaka, kot je pri tem ponudniku že nekaj časa, torej 35 c / kWh. Kdor želi v treh urah -toliko je običajno v mestnih in turističnih krajih najdaljši čas »parkiranja« na polnilnem mestu –, ali kolikor dolgo bo že avto stal tam, slednjega čim bolj napolniti, bo torej izbral polno moč. Komur pa to ni tako pomembno in bi predvsem rad polnil (in parkiral) čim ceneje, bo izbral eko polnjenje. Vedno je sicer pri GNE treba prišteti še pol evra začetne pristojbine, ki jo v EL pojasnjujejo kot transparentno prenašanje stroškov z zalednim sistemom, plačilnim prometom, davčnim potrjevanjem in komunikacijami na uporabnika. Ne vem, če se s to utemeljitvijo strinjam, a to je tema za kdaj drugič.
Kot rečeno, je mogoče »ekološko« tarifo določiti samo v aplikaciji. S karticami ne gre, saj na samih polnilnicah ni mogoče ničesar izbirati. Tudi aplikacijo je treba imeti GNE, v drugih, ki omogočajo gostovanje na teh polnilnicah, denimo EasyPark, eko polnjenje ni na voljo.
Petrol in Moon, druga dva od trojice »velikih« ponudnikov, se za zdaj nista odzvala s čim podobnim. Še posebej prvi kljub padanju cen električne energije na borzah še naprej, verjetno zaradi v času bistveno dražje elektrike sklenjenih terminskih pogodb, ohranja ceno 39 centov za kilovatno uro na svojih polnilnicah z izmeničnim tokom. Resda mu lahko v dobro štejemo to, da ne zaračunava začetne pristojbine, toda cena same energije je pri njem ta čas najvišja.
- Kako se obnesejo otroci v vlogi glavnih junakov Vojne zvezd? (#videonapovednik)
- A1 za en mesec »odpira« pretočnika Max in Netflix
- EV3 bo nagovarjal družine, ki si želijo kompaktno električno vozilo z dovolj prostora in dosega
- Huawei Watch D2: Ste prepričani, da imate normalni krvni tlak?
- NEDELJSKI NASVET: Takšni so prvi vtisi druženja s prenosnikom Framework 16
Brez komentarjev