V zadnjem času ste lahko prebrali ogromno člankov na temo, kako bo z novo ceno električne energije v prihodnosti. Vse lahko poenostavimo praktično v dve ugotovitvi. Da, za nekatere bo dražje, za druge se ne bo veliko spremenilo. Predvsem pa bomo vsi v določenem obdobju plačevali višjo omrežnino in če ne bomo pazili, še dodatno višji končni znesek na položnici.
Za začetek, ne gre za podražitev električne energije, ampak za spremembo cene omrežnine (pri energiji, vzeti iz omrežja), ki je po novem razdeljena na pet časovnih blokov, in da je stvar še malo bolj zapletena, na dve sezoni. Slednji sta zimska in poletna, prva je od začetka novembra do konca februarja, druga od marca do oktobra. Zimska pozna le dražje bloke omrežnine, druga ima cenejše. Tista glavna sprememba je pravzaprav to, kdaj so ti novi bloki omrežnine aktivni, največ vam bo povedala kar sama tabela. Blok 1 je tako recimo dvakrat dnevno, med sedmo in štirinajsto ter 16h – 20h v zimskem času med delovnikom, na dela prost dan ga nadomesti blok 2, ki je med delovnikom aktiven trikrat, med 6h in 7h, nato 14 – 16h ter še med 20 -22h. Slednjega blok na dela prost dan nadomesti blok 3, ki je drugače aktiven med 22h in 6h in na dela prost dan ga nadomesti blok 4. V poletnem času se bloki spustijo za eno stopnjo in tako je prvi blok 2, zadnji blok 5 ob vikendih in praznikih, tega bloka v zimskem obdobju ni. Spreminja se torej predvsem cena omrežnine, ki je v prvem bloku najdražja, v petem najcenejša, medtem ko elektrika še vedno ostaja eno ali dvotarifna, se pravi delovni blok med 6. in 22. in nočni med 22h in 6h. Ker je prvi blok najdražji in ker takrat ne morete imeti (bistveno) nižje priključne moči – najprej je sistem narejen tako, poleg tega pa jo tudi potrebujete – bodo zimske položnice zagotovo dražje kot doslej. A posledično bodo poletne predvidoma nižje.

V lanskih poletnih mesecih ste dobili poleg računa tudi informativne moči v teh blokih, slednje so vam operaterji dali na osnovi informacij, ki so jih pridobili iz pametnih števcev. Če tega še nimate, potem so vam dali pavšalno oceno glede na porabo in dokler vam ga ne zamenjajo, se ne rabite preveč sekirati na zalogo. A pri večini, ki že imamo pametne števce, to pomeni, da bo potrebno gledati tudi na porabo v posameznih blokih, saj bo prekoračitev čez čas kaznovana. Najbolj preprosto si predstavljamo hišo kot avto in moč v posamičnih blokih kot omejitve hitrosti. Do zdaj smo lahko praktično nekaznovano (oziroma dokler nismo presegli moč glavnih varovalk) vozili po svoje oziroma smo upoštevali dnevni in nočni režim, po novem bo smiselno upoštevati omejitve. Ker ima zelo malo gospodinjstev merilnike porabe električne energije, vam bo v veliko pomoč spletna stran www.mojelektro.si, kjer si lahko pogledate podatke o dnevni, mesečni in tudi letni porabi. Tu tudi vidite porabo v 15-minutnih blokih, ki so osnova za meritve, saj v teh blokih operater gleda, ali ste v dovoljenih okvirih ali presegate dogovorjeno moč. Tudi če niste vešči teh orodij, se lahko zelo hitro znajdete, če pomislite, katere električne naprave z večjo porabo imate v stanovanju ali hiši. Običajno so to grelniki tople vode (bojlerji po domače), električni radiatorji, toplotne črpalke, pečice, štedilniki, pralni ali pomivalni stroji in v zadnjem času tudi polnilne postaje za električna vozila. Iz grafov na spletni strani Mojelektro boste lahko hitro sklepali, katerega od večjih porabnikov ste imeli v določenem času priklopljenega in koliko je porabil. Za preseganje moči so problematične predvsem grelne naprave, kjer je moč nekaj kilovatov običajna, naj bodo to električni radiatorji, grelniki vode ali toplotne črpalke, vsi si pomagajo z električnimi grelci. V tej skupini so tudi električni avti, pri katerih lahko moč polnjenja pri trifazni polnilni postaji doseže tudi 11kW (in pri redkih še več). Skratka, če ne bomo želeli presegati dodeljenih omejitev moči, bomo morali začeti spremljati porabo na tak ali drugačen način in za večino bo vpogled na Mojelektro ponudil kar nekaj odgovorov.
| Porabniki | Moč (kW) |
| Grelnik vode | 2 – 4 kW |
| Električni štedilnik | 1 – 4 kW |
| Pečica | 1 – 3 kW |
| Električni radiator | 1 – 4 kW |
| Pralni stroj | 1 – 2 kW |
| Pomivalni stroj | 1 – 2 kW |
| Toplotna črpalka | 2 – 6 kW |
| Električni avto | 2 – 11 kW |
| Sesalnik | 0,3 – 1 kW |
| LED žarnica | 0,01 kW |
| Televizor | 0,2 kW |
| Osebni računalnik | 0,2 – 0,5 kW |
Za piko na i dodajmo še 10 odstotkov neregulirane cene električne energije, ki nam jo bodo zaračunali po tržni ceni, kar se bo zagotovo poznalo na računu, a to slednje bomo zaenkrat pustili pri miru. Najbolj pomembno vprašanje je, kaj je sploh smisel tega? Če pogledate bloke, kjer je omrežnina najdražja, je stvar jasna. V tem času je največ ljudi v službah oziroma ko pride domov, začne z gospodinjskimi opravili, kamor spadajo kuhanje, pranje in ostala dela. Nekaterih nikakor ne bomo mogli premakniti v denarnici bolj prijazne ure, očitno se bodo pralni in pomivalni stroji vrteli predvsem ponoči, slednje še najlažje zamaknemo. Prav tako bomo polnili električne avte v tem času ali podnevi neposredno iz sončnih elektrarn, kdor ima to možnost, pri ostalih opravilih pa bomo vpeljali postopnost, ne zagnali vseh strojev hkrati. Smisel je torej manjše obremenjevanje omrežja oziroma porazdelitev porabe, namreč upravljalci električnih omrežij najraje vidijo, če sta proizvodnja in poraba uravnoteženi oziroma je infrastruktura (daljnovodi, transformatorske postaje) bolj enakomerno obremenjena. S tem novim sistemom naj bi tako večino gospodinjstev oz. njihovih opravil z električnimi napravami spravili v čas, ko veliki porabniki (tovarne, obrati) več ne delajo. Najbolj bodo »prizadeti« uporabniki, ki imajo enotarifni sistem oziroma letni obračun (po domače netmetering), če ne bodo spremenili navad. Po novem bodo tudi slednji imeli na grbi omrežnino (vendar, pozor, za obračun te ne štejejo moči pri oddajanju v omrežje), ki v času normalnega delovnika ne bo poceni. Prav tako bomo morali razmisliti uporabniki električnih vozil, ali res moramo polniti v tem času ali raje počakamo na nočni čas, vsaj po 20h. Izjema je polnjenje takrat, ko je dovolj energije neposredno iz sončne elektrarne. In predvsem se bo treba naučiti, kateri so večji porabniki elektrike v hiši in kateri niso. Danes so skoraj vse žarnice varčne ali LED, če imate v hiši recimo prižganih hkrati 10 luči, bo to za porabo pomenilo morda 200W, medtem ko bodo sušilnik za lase, grelec vode, kalorifer ali likalnik hitro porabili 1000 W ali več. Skratka, potrebno bo malo več razmišljanja.
Preden vas bo zaradi vsega tega začela boleti glava, si pomagajte z že omenjeno stranjo Mojelektro in spletnim izračunom novih cen. Lahko poskusite pri Agenciji za energije, ki si je vse skupaj izmislila, vendar njen na naslovu https://www.agen-rs.si/web/primerjalnik-stroskov-omreznine ne deluje najbolj zanesljivo. Zato pridejo prav alternativni. Enega je sestavil David Karlaš, https://omreznina.karlas.si. Iz spletne strani Mojelektro si izvozite podatke za določen mesec, jih uvozite v Davidovo stran in hitro lahko vidite, koliko boste plačali po novem. Podobno stran ima tudi Sebastian Pleško, https://plesko.si/elektr/omreznina/csv/ (oz. brez csv na koncu povezave, če želite ročno vnašati postavke), ki je malo manj grafična, a prav tako uporabna. Vse potrebne podatke imate na strani Mojelektro, vključno z določenimi močmi za bloke. Še opozorilo, ker bo prehodno obdobje trajalo še lep čas in razen če niste res sigurni, ne spreminjajte moči blokov. V tem primeru boste namreč takoj začeli plačevati za presežno moč, kar na koncu lahko konkretno podraži vaš mesečni račun, vključno z omrežnino za nadaljnji čas.






Omreznina….naj si nehajo delit dobicke in naj vlozijo denar v omreznino…zakaj bi morali mi potrošniki plačevati in zadrževati njih,da si bodo še naprej delili dobicke…..
Do gdaj nas še bodo vlekli za nos? Po mojem ne več dolgo.
Poglejte si dobičke Gena in Dravskih pa vam bo vsem jasno gdo tu koga.
Počas bo treba izklopit elektriko…al pa na cesto…tk ku nemški kmetje… banda parlamentarna
Parlament nima nič s tem.
Vsemu se odreči…..vse na elektriko.
Idiotizem…
Ognja ne, plina ne, nafte ne….ljubi bog….kaj nam preostane.
Seveda, Slovenija bo rešila podnebne spremembe.