Obeta se nam novi standard Qi 2 (Či dve), ki bo v mnogočem poenostavil uporabo in obenem izboljšal učinkovitost brezžičnega polnjenja mobilnih naprav.
Januarja je konzorcij WPC (Wireless Power Consortion) predstavil pomembno nadgradnjo standarda brezžičnega polnjenja Qi. Z njihovim predstavnikom sva se z Matjažem pogovarjala na svetovnem mobilnem kongresu (MWC 2023), kjer so slikovito razložili, da so bistvo magneti in avtorizacija, bolje rečeno seznanitev napajalnika in naprave pred vsakim polnjenjem. Le na ta način bo zagotovljeno polnjenje z optimalnimi močmi.
Apple je kot član konzorcija dovolil, da se v standard Qi 2 vključi uporaba magnetov oziroma tehnologije MagSafe, čeprav uradno še ni natančno povedal, kaj pričakuje v zameno. Predstavnik konzorcija ni mogel ničesar potrditi (ali zavrniti), toda glede na zgodovino pričakuje, da Apple ne bo zahteval plačila. »Apple nikoli takšnih stvari ni računal«. Kar je ilustriral s primerom vmesnika Thunderbolt.
Magneti v novem standardu so pomembni predvsem zaradi priročnosti uporabe. Brezžično indukcijsko polnjenje uporablja dve tuljavi. Ena je v napajalniku in oddaja magnetno polje, kadar skoznjo teče tok, druga je v napravi. Magnetno polje prve v njen inducira električni tok, ki polni baterijo. Da je polnjenje optimalno, morata biti tuljavi nadvse natančno poravnani. Že mali zamik zmanjša učinkovitost in poveča segrevanje, kajti magnetno polje sproži indukcijo drugje, preveliko pa celo popolnoma prekine brezžični tok energije. Tu nastopijo magneti. Njihov namen je dvojen. Napravo držijo na mestu, tudi ko je nagnjena in ne leži na površini napajalnika, in obenem popolnoma poravnajo tuljavi.
Prve pametne telefone s podporo standarda Qi2 v konzorciju WPC napovedujejo že konec leta.
Novi standard poleg tega uvaja še avtorizacijo. Preprosto bo to pomenilo, da bo naprava vedela, ali je postavljena na napajalnik narejen po standardu Qi 2, medtem ko bo ta seznanjen, s kakšno močjo jo lahko polni. V primeru, da en delček v mozaiku standarda ne bo podpiral, bo polnjenje še vedno mogoče, toda z minimalnimi močmi. Na začetku bo moč sicer omejena na 15 vatov, z obljubo o dvigu predvidoma v sredini prihodnjega leta (2024). Takrat naj bi v standard dodali še podporo za polnjenje pametnih ur in tabličnih računalnikov.
Novi standard bo obenem tudi neprimerno bolj strog. Izdelki bodo morali prestati proces certificiranja, da bodo izdelovalci nanje lahko nalepili logotip standarda. S tem bodo preprečili ponarejanje in prodajo nevarnih izdelkov. Med drugim predpisuje tudi velikost in moč magnetov, kar je ravno tako povezano z varnostjo. Nihče si namreč ne želi, da bi naprava padla iz napajalnika, ker je ta poceni in vanj niso vgrajene ustrezne komponente. Predstavniki konzorcija še zagotavljajo, da licenčnina, ki jo morajo plačati proizvajalci, slednjih ne bi smela odvrniti od odločitve za vgradnjo brezžičnega polnjenja v telefone (seveda po standardu Qi 2), saj da na končno ceno izdelkov v praksi nima vpliva.
- Ksenomorf ponovno dobil mogočno NASPROTNICO?
- Iz Prage še dostopna pametna ura in slušalke ter zelo zanimivi bateriji
- Peterica novih telefonov serije Xiaomi Redmi Note 14 od dobrih 200 do 500 evrov (#video)
- Mastercard s prevzemom Recorded Future še odločneje v kibernetsko varnost
- ASUS Zenbook A14: Tako lahek, da se ga boste (skoraj) bali uporabljati
Brez komentarjev