Boljša toplotna kamera, več dodatkov, višja cena
Matjaž Ropret 4. marca 2018 ob 17:11

Ko smo pred dvema letoma skupaj z kolegi s portala Mobile.si naredili prvi »thermie«, portret s toplotno kamero, nismo bili prepričani, koliko je ta dodatek v pametnem telefonu smiseln. In še vedno nismo. Ampak Cat, pravzaprav v imenu tega največjega proizvajalca gradbene mehanizacije britansko podjetje Bullit, se vrača z novim tovrstnim modelom. Precej izboljšanim in še bolj samozavestno umeščenim.

Cat S60 je bil pravzaprav trpežen telefon srednjega razreda s toplotno kamero Flir. Naslednik S61 pa se ponaša s skoraj vrhunskimi specifikacijami, izboljšano termovizijo in še nekaj nevsakdanjimi dodatki. Predvsem je pogled nanj bistveno lepši. Že sam telefon izgleda bolje. Še vedno je velik in debel, ampak je malo manj oglat in materiali se zdijo bolj žlahtni. Predvsem pa je zaslon večji in lepši. Tokrat ima diagonalo 5,2 palca (predhodnik je imel 4,7) in polno visoko ločljivost. Pa tudi prekriva ga naprednejše steklo in vse skupaj je kot pri vsakem dražjem telefonu, ne kot pri večini robustnih modelov, kjer je zaslon pogosto medel, temen, neoster. Kot vsi podobni ohranja tipke pod zaslonom. Vsaj osnovna uporaba z rokavicami pač mora biti možna. Nisem pa opazil čitalnika prstnih odtisov, a morda sem ga spregledal. Morda bo v programski opremi na voljo vsaj obrazno odklepanje, kajti sicer je biometrika slaba plat trpežnih telefonov.

Boljšo ločljivost in občutljivost ima tudi toplotna kamera dobavitelja Flir. Ta prodaja tudi samostojne tovrstne izdelke in že dve leti nazaj smo se spraševali, ali ni to morda celo boljša možnost (poleg spodobnega telefona). Vendar pa so bili v Bullitu s prodajo zadovoljni in očitno obstaja dovolj ljudi, ki jim pride prav pripomoček za preverjanje temperature posameznih stvari ali bitij kar v napravi, ki jo imajo vedno v žepu. Taki so na primer kmetje, gradbeni delavci, gasilci, serviserji in še kdo. Po novem kamera lahko izmeri temperature do 400 stopinj.

Kot rečeno so vgradili še nekaj tipal, ki jih drugače v telefonih ne srečamo. Telefon meri kakovost zraka in opozarja, če vdihavamo preveč takih ali drugačnih delcev oz. neželenih plinov. Toda še bolj zanimiv je laser za merjenje razdalje. Za zdaj je programska oprema še nekoliko nestabilna, toda v drugem poskusu je S61 pokazal, koliko je bila oddaljena najbližja stena. S kasnejšimi nadgradnjami programske opreme (verjetno še pred poletnim začetkom prodaje) pa bo znal izmeriti tudi površino.

Običajen fotoaparat ima 16 milijonov točk (sprednji osem) in video je mogoče snemati v 4K. Priključek je zdaj USB-C, za brezžično povezovanje je na voljo bluetooth 5, že takoj bo nameščen Android 8.1 (Oreo).Tudi glede pomnilnika je telefon napredoval. Tokratna kombinacija je 4/64 GB, prejšnja je bila 3/32 GB, kar dve leti nazaj sploh ni bilo slabo. Edino procesor je ostal nekje na istem nivoju in skoraj ne sodi k vsem ostalim strojnim lastnostim. Snapdragon 630 namreč spada trdno v srednji razred, kot je snapdragon 617 pri S60. Delovanje bo verjetno povsem zgledno, a to vendarle ne bo ultrazmogljiv stroj. Bo pa procesor v povezavi s 4500-mAh baterijo verjetno poskrbel za dolgotrajno delovanje. Presenečen in razočaran bi bil, če reč ne bi zdržala dveh dni resne uporabe.

Skoraj same dobre novice, torej. Edini rahel šok sem doživel, ko so mi povedali ceno. Predhodnik S60 je štartal, če se prav spomnim, na šeststo evrih. In že takrat se mi je zdelo, da bi bil tak robusten telefon brez toplotne kamere za 400 evrov odlična izbira. Seveda pa v Bullitu česa takega nikoli niso izdelali. Tudi tokrat verjetno ne bodo, a tudi če bi, bi se pogovarjali o povsem drugih zneskih. Kajti priporočena maloprodajna cena za Cat S61 bo 899 evrov. Veliko, kakor koli obračamo. Res pa prav dosti neposredne konkurence ta izdelek za zdaj nima.

Naroči se na redna vsakotedenska e-poštna obvestila o novih prispevkih na naši strani.

 

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja