Proizvajalec prestižnih vozil BMW je v sklopu sejma CES v Las Vegasu, ki je že zdavnaj postal tudi nekakšen avtomobilski salon, predstavil konceptni model i Vision Dee. Z njim izpostavlja tri tehnologije in vsaka od njih bi lahko v prihodnosti igrala bolj ali manj pomembno vlogo v avtih, ki jih bomo vozili (oz. nas bodo vozili). Verjetno pa največjo izboljšani prosojni zaslon (angl. head-up display), ki ga je sicer prav BMW med prvimi »pripeljal« iz letalstva na ceste.


Ne obremenjujte se z obliko tega konceptnega avtomobila. Je po svoje trendovska, malce me spominja na sedemdeseta leta prejšnjega stoletja, želi biti mladostna, vendar v resnici v ničemer ne definira tega, kar je želelo bavarsko podjetje prikazati in kar želi sporočiti o svojem videnju prihodnosti avtomobilizma. Zunanji dizajn je kot spremenljivka v enačbi, povsem lahko bi ga nadomestili v povsem drugačnim, pa ne bi bilo nobene razlike. Imajo pa določene ploskve povsem specifično funkcijo, saj so se znova igrali s tehnologijo e-črnila (e-ink), ki jo poznamo iz elektronskih bralnikov in jo zdaj (nekoliko na silo) določeni proizvajalci poskušajo uvesti tudi v prenosnike, s čimer lahko dosegajo prikazovanje različnih vzorcev ali napisov ter spreminjanje barve.


Dee v imenu pomeni digitalna čustvena izkušnja (Digital Emotional Experience). I Vision Dee je po besedah BMW-ja futurustična limuzina, ki želi ustvariti še močnejšo vez med človekom in avtomobilom. »V prihodnje bodo digitalne funkcionalnosti šle še precej dlje od današnjih govornih ukazov in sistemov za pomoč vozniku. Prosojni zaslon se razteza čez celotno širino vetrobranskega stekla, kar daje vpogled v prihodnjo generacijo vozil od l. 2025 naprej,« so še dodali v podjetju. Tretji element je poleg e-črnila za personalizacijo in prosojnega zaslona z naslednjo stopnjo dodane resničnosti še glasovna interakcija z avtomobilom. Prav tako na višji ravni od zgolj »ukazovanja« v slogu »stori to ali ono.«
Kolikor je mogoče razbrati s fotografij, so pri BMW-ju pravzaprav pokazali dve različici i Vision Dee. Ena ima »običajno« zunanjost, njena posebnost pa so pasovi z e-črnilom spredaj (na »maski«), zadaj in ob steklih, in na teh površinah se lahko izmenjujejo različni črno-beli vzorci. Gre za vizualno popestritev avtomobila za mimoidoče in po besedah razvijalcev zadeva, ki bi jo lahko v roku nekaj let videli tudi na serijskih avtomobilih. Med drugim so ti dodatki zelo tanki, porabijo malo energije in so dovolj odporni na vremenske vplive, da bi lahko prišli v poštev za dejansko vgradnjo. E-črnilo bi lahko srečevali tudi na platiščih, ki so sploh za nekatere zelo pomemben element njihovega avtomobila. Predstavljajte si, da bi denimo prikazovala grb priljubljenega nogometnega kluba.


Nekoliko drugače je z drugo izvedbo, ki je v celoti prekrita s »ploščami« e-črnila. Zaradi tega resda lahko avto spreminja barve, tokrat so dejansko šli v barvno izvedbo po lanski črno-beli, in tako je i Vision DEE svetil v različnih kombinacijah 32 barv. Vendar je integracija krmilnikov, kablov in vsega potrebnega za serijsko proizvodnjo še prehud zalogaj, prav tako priprava plošč pravih dimenzij in njihova natančna namestitev, pa seveda tudi dolgoživost. Vsekakor pa je tak avto paša za oči.
Kot je tudi, morda še bolj, »projekcija« grafike in informacij čez celotno širino sprednjega stekla. Zdaj smo navajeni prosojnih zaslonov v manjšem pravokotniku, kar so prikazali pri tem konceptu, pa je na povsem drugi ravni. In odpira možnosti za povsem drugačno infozabavno izkušnjo. Navsezadnje i Vision Dee nima nobenih drugih zaslonov, zgolj to, kar se (navidezno) prikazuje na steklu. V BMW-ju trdijo, da bo že omenjena prihodnja generacija njihovih avtomobilov čez dobri dve leti, zasnovana na povsem novi (električni) platformi, ki jo naslavljajo z oznako Neue Klasse (novi razred), imela bistveno naprednejši prosojni zaslon od zdajšnjih. Koliko se bo približal temu konceptu, pa bomo videli.


»Vedno vzamemo najboljše, najmodernejše tehnologije, ki ji ne delamo sami, in jih uporabimo v takem kontekstu, da uporabnikom (voznikom) nekaj dodajo, da izboljšajo njihovo izkušnjo. Nočemo izdelovati računalnika na kolesih, temveč sestaviti pametno celoto. Ne gre za tehnologije kot take, ampak kako so uporabljene,« je Stephan Durach, ki je v BMW-ju odgovoren za digitalno področje in povezljivost.



Konceptni avto tudi prikaže voznikovega avatarja na vratih in se z lastnikom pogovarja ter celo izraža svoja čustva. Znotraj je vse skupaj zelo prečiščeno, kot je zdaj moderno, brez tipk in druge »navlake«, še navidezne tipke se prikažejo zgolj takrat, ko uporabnik z roko seže denimo proti vratom ali armaturni plošči. V BMW-ju trdijo, da se mora tehnologija prilagajati uporabniku, hkrati pa ne sme biti vsiljiva, temveč mora biti na voljo, ko jo želimo in potrebujemo. Jasno je, da takega vozila še dolgo ali morda sploh nikoli ne bo na cestah, določeni elementi, morda sicer nekoliko manj vpadljivi in impresivni, pa bi se lahko znašli v končnih izdelkih že v roku nekaj let.
Brez komentarjev