Letošnji modeli pametnih telefonov imajo ob dokaj skromnem napredku drugod, vendarle tri dokaj pomembne izboljšave. Seveda ne vsi, toda nekateri zelo očitno. Občutno svetlejše zaslone, ojačana ohišja in, predvsem, bistveno večje kapacitete baterij. Prav slednje se na dolgi rok lahko izkaže kot najbolj pomembno.
Zanimivo je, kako si ves čas želimo daljšega trajanja baterij v telefonih in drugih napravah, a ob vmesnih majhnih pridobitvah kar spregledamo, da so se njihove kapacitete v obdobju zadnjega desetletja praktično podvojile. Ključni telefoni l. 2015, npr. Huawei P8, LG G4 in Samsung Galaxy S6, so se ponašali s kapacitetami med 2.500 in 3.000 mAh. Letošnji vrhunski so nekje med 5.000 (Samsung Galaxy S25 Ultra) in 6.000 mAh (Oneplus 13), določeni drugi premorejo še več zaloge (npr. Honor Magic7 Lite 6.600 in Redmagic 10 Pro kar 7.050 mAh) in v kratkem prihajajo novi z dodatnim povečanjem (vse tja do 8.000 mAh), pa ne govorimo o robustnih »opekah,« pretežkih za nošnjo v žepu, temveč o povsem običajnih z maso okrog 200 g.
Za te pridobitve je večinoma poskrbela drugačna kemija, ki v anodo dodaja silicij, zaradi česar je energijska gostota večja, hkrati pa sta masa in prostornina celo nekoliko manjši, za razliko od denimo baterij LFP, za katere mnogi navijajo v avtomobilih (te so večje in težje, njihova kapaciteta pa je manjša zaradi manjše energijske gostote). Toda že pred tem smo z običajnimi litij-ionskimi baterijami in njihovim povečevanjem spet pridobili daljše trajanje tako telefonov kot drugih naprav, morda ne občutno daljše, a tudi zmogljivosti so se hkrati povečevale. Zdaj se lahko z npr. četrtinskim skokom pri energijski zalogi, kar je ogromno iz ene generacije v drugo, nadejamo še dodatnega podaljšanja avtonomije.
V podkastu Odbita do bita, ki ga kot del programa Vala 202 (po radiu ga sicer slišite v malo skrajšani obliki) pripravljata Maruša Kerec in Anže Tomić, smo govorili ravno o tem baterijskem napredku.
Ima pa to še druge implikacije. Ker bo baterija tudi čez nekaj let še vedno hranila kar spodobno zalogo, je morda ne bo treba menjati, kar je dobro za okolje, pa tudi telefona ali česa drugega (npr. slušalk ali ure) ne tako pogosto. In še posebej za manjše naprave, kjer je kapaciteta baterije res ključna, bi to lahko predstavljalo še večji preboj kot za telefone. Poslušajte, kaj smo o tem, tudi povezano z okoljem, pa navadami glede polnjenja, odločitvami proizvajalcev in še čem povedali v podkastu.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Brez komentarjev