Avto telefonskega proizvajalca bi popestril ponudbo (#video)
Matjaž Ropret 25. januarja 2025 ob 16:52

V Evropi ga še vedno čakamo in ga najbrž letos ne bomo dočakali, smo si pa Xiaomi SU7 lahko malo pobliže ogledali. Električni avto proizvajalca zabavne elektronike deluje impresivno, še toliko bolj za prvi poskus, toda še vedno ne vemo, kdaj, če sploh, bo vozil v Evropi.

Neuradne informacije pravijo, da podjetje Xiaomi dela na tem, da bi SU7 začelo prodajati še Evropi. Vendar se to skoraj zagotovo ne bo zgodilo letos, kvečjemu prihodnje leto, ko ne bi bil presenečen, če bo avto deležen že prvih večjih izboljšav oz. prenove.

Doslej so menda izdelali in tudi prodali že 150 tisoč primerkov, s čimer so cilj za prvo leto presegli za polovico. Vmes so tudi dopolnili paleto s še četrto različico. Te imajo povsem telefonska imena, poleg »osnovne« so namreč na voljo še Pro, Max in Ultra.

Sicer je to pet metrov (nekaj mm manj) dolga štirivratna limuzina z izjemnim količnikom zračnega upora 0,195 (verjetno ne sicer v vseh različicah, kajti večja in bolj odprta platišča in še kakšna druga malenkost ga takoj poslabšajo). Na evropskih trgih bi nastopala ob boku Tesli Model S ali Porscheju Taycanu, kjer so snovalci tudi nedvomno iskali navdih. Zanimivo je, da sta osnovni in SU7 Pro izdelana s 400V električno arhitekturo, različici Max in Ultra pa z 800V, ki omogoča hitrejše polnjenje.

Bazični avto premore baterijo s 73,6 kWh zaloge in enojen motor zadaj, na ta kolesa gre tudi pogon, z 220 kW (299 KM). Pro ohranja enako »motorizacijo,« vendar nudi veliko več baterijske zaloge – 94,3 kWh – za dodaten doseg. O kitajskih številkah km nima smisla razpredati, ker niso merodajne, a ne bi me šokiralo, če bi se dalo že z manjšo baterijo prevoziti blizu 500 km z enim polnjenjem. Različica Max ob 800-voltni arhitekturi premore še malo večjo baterijo s 101 kWh in dva motorja za pogon na vsa štiri kolesa s skupno močjo 495 kW (673 KM). V 15 min naj bi se ga dalo napolniti za 500 km (spet z upoštevanjem kitajskih meritev). Najbolj zmogljiva Ultra, ki podira rekorde na Nürburgringu, zmore kar 1.139 kW (1.549 KM) iz treh motorjev, do 100 km/h pa pospeši v manj kot dveh sekundah.

Letos poleti bo Xiaomi predstavil še prvi SUV, imenovan YU7. Tudi ta bo dolg 5 m in spredaj zelo podoben limuzin, nato pa dvignjen in z zadkom, prilagojen za večji prtljažnik (pri SU7 ga je sicer za 517 l zadaj in 105 l spredaj) in odpiranje celotnih prtljažnih vrat. Na Kitajskem ga bodo začeli prodajati še letos, kdaj še kje drugje, pa lahko samo ugibamo.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja