Apple je ob predstavitvi storitev na osnovi umetne inteligence napovedal, da bodo sprva na voljo zgolj v angleščini, šele s prihodnjim letom pa še v nekaterih drugih jezikih. Zdaj pa je obelodanil, da teh novosti ter zrcaljenja zaslona iPhona na osebni računalnik (Mac) ali na drug iPhone letos zagotovo še ne bo ponudil v Evropski uniji. Razlog naj bi bila regulacija z Aktom o digitalnih trgih (DMA).
Nova evropska regulacija Applu povzroča obilo preglavic in dela. Moral je odpreti platformi iOS in iPadOS za alternativne trgovine z aplikacijami ter plačilne mehanizme, četudi si je spotoma izmislil »pristojbino,« ki bo povzročila občutne stroške tretjim ponudnikom. Za ta ukrep sicer še ni nujno, da ga ne bo evropska komisija prepovedala. Sledi tudi odpiranje sistema NFC na iNapravah, kar bo omogočilo druge mobilne denarnice za brezstično plačevanje poleg dozdajšnje edine Apple Pay.
Zaradi zahtev o interoperabilnosti naprav in storitev, ki jim morajo zadostiti t. i. vratarji (oz. skrbniki platform), med katere je EU prištela tudi Apple, zdaj si za v korporaciji menda niso povsem na jasnem, kaj storiti s storitvami applovske inteligence (Apple Intelligence), uporabo telefona prek računalnika in deljenje zaslona na drug telefon. Domnevamo lahko, da bi Apple zaradi DMA moral to zrcaljenje omogočiti tudi na računalnike in telefone z drugimi operacijskimi sistemi, kar pa naj bi ogrozilo varnost in zasebnost. Ali gre za resno težavo ali bolj za izgovor, je težko soditi.
Prav tako ni povsem jasno, v čem je srž problema pri umetni inteligenci, ki naj bi pomagala pri pisanju besedil, odgovarjanju na sporočila, generativno ustvarjala vsebine in počela še druga potencialno koristna opravila. Vse bolj pa se kaže, da bo razdelila svet na področja, kjer bo na voljo vse, in druga, kjer bomo zadeve dobivali po kapljicah ali sploh ne. Kar pa morda niti ni slabo.
Naslovna fotografija: Apple
- SPREGLEDANO Firefly: Res škoda, da so nam blagovolili samo eno sezono
- Dacia Spring ima zdaj kar sto »konjev,« a ni za nas
- Samsung in Telekom Slovenije že 18 let podpirata Združenje Europa Donna Slovenija
- Lynk & Co 02: Povej pošteno, ti zaradi njega zaigra srce?
- NEDELJSKI NASVET: Nostalgija nas vedno zavaja, ne podlegajte ji
Brez komentarjev