Konzorcij za brezžično energijo (Wireless Power Consortium, WPC) je ob robu sejma CES v Las Vegasu napovedal nov standard za brezžično polnjenje mobilnih in nosljivih naprav, imenovan Qi2 (izgovori se či dve). Na veliko presenečenje celo dobro obveščenih v tehnološkem svetu so standard zasnovali na osnovi Applove magnetne rešitve za brezžično polnjenje MagSafe, ki jo je ameriška korporacija prvič uvedla z linijo iPhone 12 pred dobrima dvema letoma.
WPC namerava novi standard uvesti letos in z njim poenotiti industrijo ter izboljšati učinkovitost ter priročnost polnjenja, prvi (neApplovi) telefoni s podporo zanj pa naj bi bili na voljo ob naslednji božično-prednovoletni nakupovalni noriji.
Osnovi za Qi2 je prispeval Apple, eno od skoraj 400 podjetij, združenih v konzorciju. Skupaj z ostalimi člani je na podlagi tehnologije MagSafe razvilo nov »magnetni energijski profil,« ki bo poskrbel, da bodo telefoni in ostale naprave popolnoma poravnane z napajalniki, kar bo omogočilo večjo energijsko učinkovitost in hitrejše polnjenje. V WPC se nadejajo, da bo novi standard še razširil trg naprav z možnostjo brezžičnega polnjenja, ki naj bi sicer že letos prodali skupno eno milijardo.
Ker pri MagSafe in po novem Qi2 magneti poskrbijo, da so tuljave v polnilnem podstavku in v napravi perfektno poravnane, je polnjenje ne samo bolj učinkovito, z manjšimi izgubami, ampak tudi zanesljivejše, saj telefon, slušalke, ura ali karkoli že ne more zdrsniti proč od območja, na katerem se polni, in priročnejše za uporabnike, ki jim ni treba skrbeti, ali bodo napravo pravilno odložili, da se bo res polnila (zaradi slednjega imam raje pokončne kot vodoravne podstavke). Snovalci standarda so še prepričani, da bo zaradi tovrstnega polnjenja v prihodnje bistveno manj elektronskih odpadkov, saj ne bo toliko kablov in polnilnikov, »utrujenih« od vsakodnevnega vtikanja in iztikanja.
Kakšne hitrosti polnjenja lahko pričakujemo, v WPC še niso povedali. Upamo lahko tudi, da certificiranje naprav za Qi2 ne bo tolikšen strošek, da bi se mu proizvajalci raje odpovedali. Novi splošni standard in MagSafe bosta med seboj združljiva, vendar to ne preprečuje Applu dodajanja še česa k svoji rešitvi, seveda pa bi lahko kaj pridodali tudi drugi proizvajalci.
Glede na to, da tovrstno polnjenje postaja standard, ne bi bilo nikakršno presenečenje, če bi vanj vdelali še podatkovno povezljivost. In se na ta način, kot nekateri namigujejo že dlje časa, dokončno »znebili« fizičnih priključkov iz telefonov in morda tudi tablic (magnetni polnilnik lahko poveznemo na tablico namesto da bi slednjo nameščali na polnilni podstavek). Dokaj ironičen, a nikakor ne nepričakovan ali presenetljiv razplet bi bila odstranitev vtiča (oz. luknje zanj) še pred koncem l. 2024, ko bo v Evropi postal zapovedan USB-C.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
- Apple mora drugim proizvajalcem ur dopustiti tesnejšo integracijo z iPhonom
- Kia EV3: Izjemno sproščujoč avto, kadar ne nadleguje s piskanjem (#video)
- KRATKI TEST Xiaomi 15: Čemu bi sploh posegal po ULTRI? (#video)
- Elroq je električni Karoq, ki bencinskega ne bo ogrožal (#video)
- Google s Pixlom 9a kaže Applu, kako se temu streže
Brez komentarjev