Apple se je pogodil z Evropsko komisijo in bo odprl NFC
Matjaž Ropret 13. julija 2024 ob 05:56

Po postopku zaradi domnevnega omejevanja konkurence in pogajanjih z Evropsko komisijo je Apple naposled privolil, da bo v Evropski uniji (EU) oz. Evropskem gospodarskem prostoru dovolil razvijalcem aplikacij poln dostop do tehnologij NFC in HCE v telefonih iPhone. S tem bo mogoče ponuditi še druge načine brezstičnega plačevanja poleg denarnice Apple Pay.

Evropska komisija je postopek v zvezi z Apple Pay zaradi morebitnega nezakonitega omejevanja konkurence odprla že pred časom in v njem ugotovila, da ameriška korporacija zlorablja prevladujoči položaj, ker razvijalcem aplikacij za operacijski sistem iOS ne dovoli polne komunikacije čez tehnologijo za bližinsko komuniciranje med napravami NFC, medtem ko svoji lastni storitvi Pay to omogoča. S tem je po mnenju komisije povzročil zmanjšanje obsega inovacij in izbire za uporabnike.

Apple je imel možnost pritožbe, vendar očitno že v zgodnji fazi spoznal, da ga brez pogajanj z Brusljem prejkoslej čaka visoka, večmilijardna globa. Zato je že v začetni fazi ponudil, da drugim ponudnikom mobilnih denarnic brezplačno omogoči dostop do tehnologije NFC in načina za digitalizacijo kartic (Host Card Emulation, HCE), ki omogoča varno shranjevanje plačilnih podatkov. Poleg tega se je zavezal k poštenemu, objektivnemu, nediskriminatornemu preverjanju izpolnjevanja kriterijev za dostop do NFC-ja in obljubil, da bodo uporabniki zadevo lahko koristili tudi zunaj EU.

Toda v nadaljevanju je komisija od Appla dobila še nekaj dodatnih zavez za naslednjih deset let, kolikor velja ta dogovor. Dostop do HCE bo veljal tudi za druge terminale, ne zgolj klasične plačilne (POS), in ga bo mogoče kombinirati z drugimi funkcionalnostmi NFC. Razvijalcem ne bo treba dokazovati, da so finančni ponudnik, in aplikacije z dostopom do NFC-ja bodo lahko razvijali ponudniki, ki jih nato kot osnovo prodajo bankam. Apple bo tudi moral nadgrajevati arhitekturo HCE s standardi, ki jih uporablja za Apple Pay, in jih posodabljati, tudi če jih sam ne uporablja več. Uporabniki pa bodo morali imeti na voljo možnost, da enostavno spremenijo privzeto mobilno denarnico

Iz sporočila Evropske komisije je mogoče sklepati, da bo vse omenjeno veljalo za okolje iOS in s tem za iPhone, ne pa nujno tudi za WatchOS. Slednje namreč ni omenjeno niti z besedo. Za plačevanje z urami Apple Watch bi tako lahko še naprej edina možnost ostala denarnica Apple Pay. Če bo tako, potem Evropska komisija ni opravila svojega dela, kot bi ga morala, in bo marsikateri uporabnik raje ostal pri že znani in doslej monopolni možnosti.

Zanimivo bo sicer videti, koliko bank in drugih (finančnih) ponudnikov se bo odločilo za lastno rešitev brezstičnega plačevanja. Nekatere so v zadnjem času vstopile v platformo Apple Pay in tudi na androidni strani opustile lastno rešitev v prid Googlove, toda po drugi strani nekatere morda čakajo, da lahko same ponudijo denarnico, brez napornega dogovarjanja z Applom, njegovih zahtev in visokih provizij.  

Mimogrede, medtem je tudi indijski regulator po treh letih preiskovanja ugotovil, da Apple zlorablja prevladujoči položaj, ker razvijalce aplikacij in ponudnike vsebin sili v sprejemanje nepoštenih poslovnih pogojev znotraj trgovine App Store, edine v sistemu iOS, in uporabo Applovega plačilnega sistema. Apple je med preiskavo ves čas uporabljal znane argumente o zagotavljanju varnosti in trdil, da ima v Indiji največ petodstotni tržni delež, ter tako nima prevladujočega položaja. Toda regulator pričakovano ni sprejel te argumentacije, saj je Apple kot tisti, ki edini določa pravila znotraj sistema iOS, v njem popolni monopolist in kdor želi karkoli ponujati v tem okolju, mora sprejeti njegove pogoje. Kot vemo, je pri regulaciji ključno določanje upoštevnega trga. In v tem primeru je upoštevni trg iOS, tudi če ima na trgu operacijskih sistemov za pametne telefone zanemarljiv tržni delež.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja