Applov najcenejši »novi« iPhone v ponudbi, zdaj z oznako 16E, nedvomno predstavlja bistven napredek glede na prejšnje modele SE. Toda znova je zgolj vaja v izločanju posameznih lastnosti in funkcionalnosti iz že videnih izdelkov z namenom doseganja nižje cene. Pri tem telefonu boste (z izjemo modema) zaman iskali karkoli novega!

Praksa drugih proizvajalcev, četudi za telefone srednjega in nižjega cenovnega razreda vzamejo določene starejše, že poznane in amortizirane tehnologije (v bistvu to v zadnjih letih vse bolj pogosto počnejo tudi v višjem cenovnem razredu), je nekoliko drugačna kot Applova. Običajno namreč ne izdelajo na pogled popolnoma enake reči, le z nekaterimi manjkajočimi in kakšno starejšo sestavino. Mogoče kdaj celo kaj prvič uvedejo pri katerem od takih modelov. Ameriško podjetje tega ne počne. Tu bi lahko rekli, da je za osnovo služil iPhone 14, ki so mu nekoliko predrugačili notranjost, s čimer so med drugim pridobili prostor za malo večjo kapaciteto baterije, vgradili pa so tudi novejši procesor (enak kot v iPhonu 16, vendar z enim grafičnim jedrom izključenim – to so tisti čipi, ki ne prestanejo vseh obremenitvenih testiranj, ko pridejo s tekočega traku v tovarni) in nov, lastni modem za povezovanje v mobilna omrežja (namesto Qualcommovega, kot vedno doslej). Toda na pogled, otip in v uporabi ni razlik v primerjavi s katerim koli iPhonom od 12 naprej. Vse je popolnoma enako, le da zadaj ni velikega »pladnja« z dvojico kamer, temveč zgolj malo enojna izboklina, in da pri novejših modelih zaslon zgoraj moti »otok« namesto neprijazne zareze, ki vzame absolutno preveč prostora.
Procesor in grafika | A18 Bionic (6 jeder in 4 grafična jedra) |
Omrežja | 2G, 3G, 4G, 5G, nano Sim in eSim (v dvojnem stanju pripravljenosti) |
Zaslon | OLED, 15,4 cm (6,1 palca), 1.170 x 2.532 pik, 60 Hz, celozaslonska svetilnost 800 kandel, točkovna 1.200 kandel |
Kamere | zadnja: 48 MP, f/1,6, 26 mm, optična stabilizacija; sprednja: 12 MP, f/1,9 |
Vmesniki | Bluetooth 5,3, WiFi 6, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | Prepoznava obraza |
Sistem | iOS 18 (6 obljubljenih nadgradenj) |
Pomnilnik | 8 GB RAM, 128/256/512 GB, ni ležišča za kartice |
Baterija | NP, 20-vatno žično in 7,5-vatno brezžično polnjenje |
Ohišje | okvir iz aluminija, utrjeno steklo; povečana odpornost IP68 |
Drugo | stereo zvočnika |
Mere in teža | 146,7 x 71,5 x 7,8 mm; 167 g |
Geekbench 6 | 3333 (eno jedro), 8088 (več jeder), 24147 (grafika) |
Cena | 719 € (128 GB), 859 € (256 GB), 1.119 € (512 GB) |
Telefon je prijeten za držanje, kakovostno izdelan, nič pa ne bi imel proti nekoliko bolj zaobljenim robovom in za odtenek večjemu zaslonu (v maniri Pixla 9 ali Xiaomijev 14 in 15). Nič me ne moti, da kamere ne štrlijo izrazito iz siceršnje ravnine hrbtišča, me je pa občasno motila omejenost tega edinega objektiva. Kot se tudi ne morem navaditi na tipki za glasnost na levi strani, po vseh teh letih še vedno izklapljam zaslon, ko želim dati video glasneje oz. bolj potiho, in se mi zdi pozicija nepriročna za uporabo kot sprožilca za fotoaparat. Matirano hrbtišče mi ugaja, toda izbira barv je ekstremno dolgočasna in neizvirna. Zgolj črna in bela sta na voljo. Kot da Apple ta telefon uporablja le kot »cenovno« vabo, nakar naj bi prodajalec kupca prepričal, tudi z večjo izbiro barv poleg ostalih pridobitev, da gre domov s »pravim« iPhonom 16.
Vsem SE-jem doslej sem zameril, da so bili arhaični. Z obliko in velikostjo zaslona, ki ni več sodila v obdobje, ko so prišli na trg, kaj šele leto ali dve kasneje. 16E ravno tako ni najbolj moderen, zasnova je nesporno stara nekaj let in to se tudi pozna, ne samo pri zarezi, tudi pri robovih okrog zaslona in še kje, pa vendar telefon ne deluje kot relikt iz preteklosti, zgolj z ošvrkom sprednje strani ga nihče ne bo ločil od preostalih. Tudi po samem prikazu verjetno ne, ker se ne razlikuje občutno od novejših iPhonov. Morda bi kdo opazil, da je na soncu manj svetel, vendar tega v času testiranja ni bilo mogoče preveriti, ker sonca skorajda ni bilo, pa tudi šestnajstice za neposredno primerjavo nisem imel pri roki. Toda slika tega zaslona je dovolj lepa in svetla, seveda pa mnogi dajejo še bolj atraktivno, in se tudi osvežujejo hitreje, kar se pozna pri lepšem pomikanju vsebin, ter povzročajo manj utripanja ob zniževanju svetlosti (za tiste, ki to opazijo). Zvočnika se zdita klasično »iphonovsko« kakovostna in predvsem glasna (že na nizkih vrednostih), prepoznavanje obraza tudi deluje v redu in večinoma zanesljivo, tudi s sončnimi ali običajnimi očali, se pa kdaj zgodi, da je treba telefon malo »bolje« pogledati, preden je zadovoljen in se odklene oz. kaj potrdi.
Edina kamera na hrbtni strani nikakor ni za odmet. Kot vse ostalo je na enakem ali zelo podobnem nivoju kot pri drugih iPhonih v ponudbi. Tako fotografije kot videi so kvalitetni. Z dobro dinamiko in podrobnostmi, tudi pri dvakratnem zumu (četudi se takrat vidi, da je slika malce zmehčana in da barve ter kontrasti niso več enaki), dokaj živahnimi, vendar kar pravilnimi barvami (veliko bolj živahnimi kot npr. pri malce anemičnem Pixlu 9). Video je zelo lep, ne pretirava z ostrino, pa vendar je podrobnosti precej, morda je slika nekoliko presvetla, vendar se nad tem najbrž ne bo nihče pritoževal. Tudi tu je do dvakratne povečave kakovost zgledna, naprej pa lahko hitro postane vprašljiva. Vsekakor dlje od tri- ali štirikratne niti pri fotografiranju ne bi šel. Sem pogrešal širši pogled? Malo že, tudi zato, ker ima kamera goriščnico nekje 26 mm, kar je sicer bližje moji fotografski filozofiji kot 24 ali 23 mm, kar srečamo pri marsikaterem drugem telefonu, pa vendar ne vedno najbolj uporabno. Še vedno, bi rad, da bi proizvajalci rahlo premislili te objektive in prešli na kombinacijo 28 – 18 mm ali nekaj podobnega namesto 24 – 14 mm, ki se mi pri obeh objektivih zdi preširoka. Seveda odsotnost širokokotne kamere predstavlja določeno hibo in kompromis, kako veliko, pa je odvisno od vsakega posameznika. Sprednja kamera je prav tako zelo spodobna, ne samo za fotografiranje, temveč tudi za snemanje vlogov. V tem pogledu je 16E zagotovo boljši od večine drugih telefonov do tisoč evrov.
Po rezultatih sintetičnih testov je telefon konkretno zmogljiv, tudi pri vsakdanji uporabi ni opaziti kakršnih koli težav, zanimivo pa je, da videe v aplikaciji Capcut zapisuje dokaj počasi (še celo bolj kot omenjeni Pixel) in da se tudi v grafično zahtevnih igrah lahko pojavi nekaj ne povsem gladkega premikanja. Trajanje baterije je zgledno, težko bi jo izpraznil v enem dnevu, pri nepretirani uporabi je zaloge zagotovo za dan in pol. Toda polnjenje je tako počasno, da je bolje izkoristiti kakšne vmesne »premore« in ga takrat dopolniti, bodisi žično bodisi brezžično (slednje gre sicer še precej počasneje). Sprejem mobilnega signala je bil povsem »normalen,« ničesar nenavadnega ni bilo zaznati, tudi znotraj zgradbe sem denimo izmeril hitrosti nad 500 Mb/s v omrežju 5G.
Poleg odsotne širokokotne kamere in ne najnovejšega zaslona se drugi rezi v primerjavi z iPhonom 16 vidijo pravzaprav šele skozi uporabo ekosistema drugih naprav. Radijska tehnologija UWB prav pride pri iskalnikih stvari, magneti (Magsafe) pa pri dodatkih in polnilnih podstavkih. Medtem ko starejšega standarda za Wi-Fi verjetno v praksi niti ne boste občutili. Znova se morate sami odločiti, kaj se vam zdi pomembno in kaj ne.
O programski opremi ne bom veliko razpredal, ker je poznana. Le to, da Apple še vedno vsiljuje svoje, namesto da bi prepustil prilagajanje uporabniku. Ikone zdaj že nekaj časa lahko razpostavljamo poljubno, ampak privzeto jih sistem še vedno, če eno od njih nekje na sredini izbrišem, zgosti skupaj, da le ne bi ostala luknja. Te logike res ne razumem, kajti moja je povsem drugačna. Ikone in mape imam po »domačem« zaslonu razporejene tako, da točno vem, kje iskati katero od njih. Če mi telefon podre to ureditev vsakič, ko kakšno zamenjam, mi res nič ne koristi.
Tokrat sem pogledal še v nekatere alternativne trgovine z aplikacijami, pri čemer sem takoj ugotovil, da Apple, kolikor je možno, otežuje njihovo namestitev. Še ko sem vse potrdil in je bila namestitvena datoteka že na telefonu ter sem pričakoval, da se bo kaj zgodilo, sem moral še v nastavitve in tam še enkrat dovoliti namestitev. Potem se izkaže tudi, da prav veliko ponudbe v teh trgovinah ni. Sem pa lahko namestil Fortnite in še nekaj srednje zanimivih iger.
Apple iPhone 16E - Primernost za:
- Vsestransko uporabo
- Fotografske navdušence
- Igričarje
- Najstnice
- Ljubitelje majhnih telefonov
Naj kupim?
Ne. Cena je res 200 evrov nižja kot za običajni iPhone 16 in v nekaterih pogledih je telefon zelo konkurenčen. Toda v drugih absolutno ni, nivo truda, ki ga je Apple vložil v razvoj tega izdelka, pa je blizu ničle, in že zato si ne zasluži niti evra zanj. Raje poiščite iPhone 15, najsi bo nov v akciji ali rabljen.
Cena za iPhone 16E se mi zdi nekoliko previsoka, ker enako velja tudi za cene vseh ostalih telefonov v Applovi paleti. Sam telefon sicer ni slab, še posebej kakovost kamere (sploh za video) in tudi zmogljivosti so za cenovni razred nadpovprečne. Toda vse to smo že videli in nič drugače ne bi bilo, če bi preprosto nekoliko prilagodili ceno obstoječim modelom. Izdelati še enega povsem enakega, z nekaj manjkajočimi lastnostmi in s skrajno omejenim naborom barv je res do konca duhamorno. Celo od Appla, ki tovrstne taktike zlorablja že leta, bi pričakoval kaj več.
HVALIMO:
- Prijetna velikost
- Končno zaslon OLED v najcenejšem iPhonu
- Kakovostna kamera
- Dobre zmogljivosti (vsaj v teoriji)
- Dolga avtonomija baterije
GRAJAMO:
- Zaslon že sam po sebi ni velik, zareza pa ga še dodatno zmanjšuje
- Zaslon ni zadnji krik tehnologije in tudi ostaja pri osveževanju s 60 Hz
- Ekstremno počasno polnjenje
- Širokokotno kamero boste verjetno pogrešali
- Okrnjena pripravljenost na Applov ekosistem naprav in dodatkov
- Ne ravno dostopna cena
- Izjemno draga doplačila za več podatkovnega pomnilnika
Brez komentarjev