Apple pri menjavi priključka v telefonih iPhone nima izbire. Pa ne zaradi evropske regulacije, kot v svojih jeremijadah poskušajo prikazovati njegovi vodilni predstavniki, temveč zaradi očitne inferiornosti lastne rešitve. Morda bi lahko prešel neposredno na telefon brez kakršnega koli vtiča, vendar je to tehnološko in sociološko malo verjetno oz. še prezgodaj, zato je USB-C edina realna možnost.
Te dni je šef marketinga v Applu Greg Joswiak med intervjujem v sklopu konference Tech Live na vprašanje novinarke časnika Wall Street Journal Joanne Stern, ali bodo prešli z Lightninga na USB-C, odgovoril: »Jasno je, da moramo upoštevati pravila, nimamo izbire.« Na dodatno vprašanje, kdaj, ni želel podrobneje odgovoriti. Dodal pa je, da v podjetju raje zaupajo svojim inženirjem pri odločanju glede standardov, ki jih bodo uporabili, kot zakonodajalcem. In še, da bo zapoved obveznega priključka za polnjenje ustvarila veliko dodatnih elektronskih odpadkov.
Tudi sam se bil kritičen do zapovedovanja obveznega priključka, vendar predvsem zato, ker se je industrija že pred tem pretežno sama poenotila. Celo Apple, glavna tarča pri vsem skupaj, je že skoraj vse izdelke, z izjemo iPhona in slušalk Airpods, spravil na USB-C, v prenosnikih je bil celo začetnik tega trenda. Skeptičen sem še glede nadaljnjega razvoja, če zakonodaja zacementira točno določeno rešitev, vendar so morda moji strahovi neupravičeni.
Karkoli zdaj Joswiak in ostali Applovi direktorji razglašajo v intervjujih in na nastopih, je zgolj predstava za javnost. Ustvarjanje vtisa, da nekdo od zunaj in po vrhu vsega iz Evrope korporacijo sili, naj se odreče priključku, ki je plod razvoja njenih inženirjev. Pri čemer podjetje samo opušča ta isti priključek in ga nadomešča ravno z USB-C, zadnji primer je iPad desete generacije, ker se dobro zaveda nepremostljivih omejitev pri Lightningu. Zato je nedvomno načrtovalo isti manever tudi za iPhone, vendar se zanj še ni odločilo, verjetno tudi zato, da bi še za kakšno leto podaljšalo pritekanje dolarjev z naslova »licenciranja« dodatkov in da ne bi bilo treba preveč spreminjati kalupov za ohišja pred naslednjih načrtovanim redizajnom. Slednji utegne biti na vrsti prihodnje leto in s tem prehod na USB-C. Nasploh je v zadnjih letih uvajanje novosti v linijo iPhone izjemno previdno in preračunljivo. Očitno se to zgodi, ko baza uporabnikov toliko naraste, da je potem treba iskati najnižji skupni imenovalec, ker marsikdo med njimi ne mara prevelikih sprememb.
Ob tovrstni potezi pri najnovejšem iPadu se v Applu niso »opravičili« kupcem, da jim povzročajo kopičenje e-smeti zaradi pravil EU, temveč so v sporočilu za javnost dvakrat zapisali, da USB-C »podpira širok nabor dodatkov,« enkrat so k temu dodali še »hitrejše polnjenje, kadar je uporabljan z napajalnikom, ki omogoča višjo moč.« Poleg tega se eden od mednaslovov glasi – USB-C za hitrejšo povezljivost. V podjetju se torej dobro zavedajo, da priključek USB tipa C omogoča hitrejši prenos podatkov, hitrejše polnjenje ter priklop visokoločljivostnih zunanjih zaslonov, hitrih diskov, čitalnikov kartic in še marsičesa, kar z Lightningom na osnovi zastarelega standarda USB 2.0 ni bilo mogoče. Skratka, da je za uporabnike boljši. Toda trma, ego in v konkretnem primeru še težko odpovedovanje prihodkom, ki pritekajo sami od sebe, včasih prevladajo nad smiselnimi odločitvami.
Iphone bo skoraj zanesljivo dobil USB-C, kajti, kot rečeno, brezžična rešitev še ne bi bila dovolj dobra, morda kakšna magnetna s kablom, vendar ta očitno ni v igri. Zadnji datum za to po evropskih pravilih je l. 2025, kajti iPhone 16 l. 2024 bo verjetno prišel na trg pred iztekom dvoletnega prehodnega roka. Skoraj zagotovo se bo zgodilo prej, povsem verjetno prihodnje leto. Mislim, da je bilo že dolgo časa v Applovih načrtih še pred sredino desetletja opustiti Lightning. Kalkulirali so samo, s čim. Kot kaže, so odločitev za vsaj nekaj let preiti na v Evropi poenoteni priključek zdaj dokončno sprejeli.
Brez komentarjev