Androidni telefoni bodo po novem »vedeli,« da so ukradeni
Matjaž Ropret 22. avgusta 2024 ob 06:36

Google je pomladi napovedal novosti v operacijskem sistemu Android, ki naj bi otežile »delo« tatovom telefonov, in naj bi jih (večinoma) vključil v različico 15 to jesen.

Novosti so razdelili na tri sklope. V prvem so take, ki bodo morda že vnaprej, vsaj tako upajo v Googlu, koga odvrnile od naklepa, da kradel telefone. Drugi sklop predstavljajo zaznava kraje in s tem povezani preventivni ukrepi. Tretji sklop pa vsebuje možnosti uporabnika, da na daljavo še kaj poskusi ukreniti, potem ko že uvidi, da je njegov telefon izginil.

V Googlu so zapisali, da si prizadevajo okrepiti zaščito androidnih naprav proti krajam »z novimi in izboljšanimi možnostmi, zaradi katerih bodo tatovi dvakrat pomislili, ali se jim splača krasti.« Tako bo ponastavljanje telefona na tovarniške nastavitve, kar mnogi tatovi najprej storijo (če ga uspejo odkleniti), po novem dodatno zaščiteno. Za vnovično postavitev telefona bo namreč treba vedeti prejšnje podatke za vpis, sicer ne bo mogoče zaključiti tega začetnega procesa. Geslo prejšnjega uporabniškega računa je bilo sicer že doslej treba vpisati, če je bila pred ponastavitvijo vključena možnost Poišči mojo napravo (Find my Device). Toda nepridipravi to vedo in jo izključijo. Kar pa odslej ne bo več mogoče brez kode PIN, biometričnega odklepanja ali gesla. Še dve novosti iz tega sklopa sta »zasebno področje,« zaščiteno z ločeno kodo, kamor bo lahko uporabnik lahko »skril« pomembe in podatkovno občutljive aplikacije in nujno biometrično potrjevanje kritičnih nastavitev Googlovega računa in nastavitev naprave, v kolikor tat slučajno pozna kodo PIN za odklepanje telefona. Prej omenjeni ločeni razdelek sicer omogočajo okolja, kakršno je Samsung Knox.

Telefoni bodo s to nadgradnjo »proti kraji« na osnovi tipičnih dejanj, kot je nenadno hitro premikanje, zaznavale, da se je zgodilo nekaj takega. To lahko sklepajo iz premikov pospeškomera in žiroskopa, pa tudi iz lokacijskih podatkov. Takrat bodo vklopili dodatno zaščito. Zaklenili bodo zaslon, kajti tatovi poskušajo dobiti telefon v odklenjenem stanju, da lahko z njim poskusijo kaj storiti, nato pa celotno napravo, če bo preveč poskusov odklepanja. In v kolikor bo naprava dlje časa brez omrežja, se bo prav tako vklopilo dodatno zaklepanje. Zaznavanje tatvine in zaklepanje nepovezanega telefona bo prek posodobitve Storitev Google Play prišlo na vse telefone z Androidom 10 in novejšim.

Za tretji sklop so pripravili možnost zaklepanja telefona na daljavo, tudi mimo možnosti Poišči mojo napravo (vendar ob predpostavki, da je ta bila vklopljena). S katere koli druge naprave bo mogoče s poznavanjem telefonske številke in uspešno rešenim varnostnim izzivom zakleniti ukraden telefon.

Nič od naštetega sicer ne bo preprečilo same kraje, morda pa bo kdo od potencialnih tatov res vsaj malo razmislil, če naj sploh gre v akcijo. Prav tako ne bo dosti pomagalo pri pridobivanju telefona nazaj, lahko pa bo omililo nevarnost, da pomembni podatki pridejo v napačne roke ali za kakšno izsiljevanje.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja