Aiper Scuba N1 Pro: Najbolje se bo znašel v velikih grajenih bazenih (#video)
Marjan Kodelja 29. julija 2024 ob 06:06

Čeprav sem vedel, da njegove zmogljivosti občutno prekašajo potrebe, je bilo zanimivo videti, kako se v okroglem nadzemnem bazenu znajde bazenski robotski čistilec, namenjen tistim največjim. V nasprotju s pričakovanjem, mu nekaj sploh ni delalo težav!

Bazeni niso umazani le na tleh na gladini, kjer svoje opravita »skimer« in preprostejši robot, temveč tudi na stenah, ki pogosto ostanejo izven njegovega dosega. Redki in še to najdražji so sposobni plezati in obenem čistiti, kar preverjeno niti v okroglih bazenih ne povzroča večjih težav modelu Aiper Scuba N1 Pro.

Največji in najtežji od vse, ki sem jih vrgel v bazen

Površina bazenado 200 m2 (dolžina do 20 m)
Čiščenje stenda
Pogondva motorja in dve črpalki
Filtracijafiltrirna košara (180 μm) in
filter (3μm)
Pretok (sesalna moč)420 l/min
Delovanjedo 180 minut
Čas polnjenja baterijedo 4 ure
Globina bazenado 3 m
Teža11,7 kg
Cena1.500 € (Elkotex)

Nedvomno gre za največjega robota, ki sem ga do zdaj imel možnost preizkusiti. Skoraj še enkrat je težji od Scube L1 in ker je obenem še občutno večji, mu ravno tako nekaj težav povzroča pobiranje smeti ob robovih okroglih bazenov. Tega mu kajpada ne morem šteti kot slabost, saj niti približno ni namenjen priložnostnim temveč grajenim večjim bazenom, ki so največkrat večinoma ravnih linij.

Že na videz se loči od podobnim čistilcev, saj za premikanje ne skrbijo kolesa, temveč s stališča čim bolj premočrtnega gibanje veliko primernejše gosenice. Vsaka ima svoj pogonski motor, ki obenem skrbita za vrtenje čistilnih krtač na sprednjem in zadnjem delu. Večja je sesalna moč (pretok vode), za katero tokrat skrbita dve črpalki z odprtinama na hrbtu robota. Izpust vode je večinoma usmerjen navzgor ali vodoravno razmeroma visoko nad tlemi (med plezanjem po steni), zato tudi v tem primeru ni pretiranega dviganje umazanije s tal zaradi gibanja robota in posledično zmanjšana učinkovitost čiščenja. 

Pametnejše premikanje in sposobnost izogibanja

Robota je moč povezati z aplikacijo Aiper, a ker med delom pod vodno gladino izgubi povezava v brezžično omrežje (Wi-Fi), je bolj kot ne namenjena informacijam o preteklem čiščenju. Bolj kot to se mi zdi pomembno, da se robot tokrat premika sistematično po vzporednih pasovih in se je sposoben izogniti predmetom v bazenu, za kar skrbijo štiri infrardeča tipala (po eno na vsakem vogalu telesa). Tipala obenem poskrbijo še za zaznavo stene, kar je za robota-plezalca silno pomembno. Ko elektronika zazna, da bo baterija kmalu prazna, poskrbi, da se ustavi blizu roba, od kjer ga je lažje povleči na »plano«.

Kljub temu, da sem ga uporabljal z čiščenje okroglega bazena (premera 4,5 metra), katerega ukrivljene stene podobnim robotom povzročijo težave, kakšnih večjih nisem opazil. Imejte v vidu, da če se pojavijo, to ni njegova krivda, kajti ponovno velja poudariti, da je v osnovi namenjen bazenom s pretežno ravnimi robovi med steno in tlemi. Sočasno čiščenje ni brezpredmetno niti v okroglem bazenu. Kot sem dejal, veliki roboti slabše čistijo ob robovih in upognjenem delu kjer tla prehajajo v steno. Ko pa pot nadaljujejo navzgor, krtače očistijo celo ta področja.

Na voljo so štirje čistili programi. Poleg privzeta samodejnega (auto), ki je aktiven ob vsakem zagonu, programa za čiščenja samo tal ali vodne linije ter »ekološki program«. Polna baterija pri njem zadostuje z 45-minutno čiščenje vsakih 48 ur v trajanju enega tedna.

To je skladno s podatkom, da baterija zagotovi dovolj energije za do 3 ure, kar je še kako pomembno glede na podatke o največji velikosti bazena (v tabeli). Škoda, da je traja polnjenje izpraznjene baterije slabe štiri ure, saj je pred tem vseeno pametno počakati, da se tele roboto posuši, predno priključite napajalnik.

Kašna smet ostane, a večino jih spravi v košek

Filtriranje je pričakovano dvojno. Mrežaste stene pet litrskega koška zadržijo večjo umazanijo, medtem ko papirnati filter zadrži še manjše delce prahu. Učinkovitost čiščenja je sicer na visoki ravni. Zasluga gre predvsem »izdelanem« sistemu dve krtač, ki hkrati krtačita dno in usmerjata umazanijo pod ustje, kjer ga zagrabi »tok vode«, ki ga ustvarita črpalki.

Morda ni nujno, je pa vsekakor priporočljivo, da košaro izpraznite in dobro izperete po vsakem čiščenju. Takisto to velja za papirnati filter, oziroma le tega zamenjate, medtem ko starega sušite, saj so v kompletu trije. Nekaj dela z vzdrževanjem robota boste vsekakor imeli, a mnogo manj, kot bi vam časa in energije vzelo ročno čiščenje bazena. Zaradi večje učinkovitosti čiščenja ni nujno, da bazenski robot Aiper Scuba N1 Pro čisto vsak dan. Naj to počne po potrebi, ko je umazanija na tleh vidna s prostim očesom.

https://youtu.be/OvppxH5tf20

HVALIMO:

  • Odlično čiščenje tal in sten.
  • Dvojna krtača na trebuhu robota.
  • Preprosta uporaba in čiščenje.

GRAJAMO:

  • Razmeroma visoka cena.
  • Aplikacije je nepotrebna brez plavajočega vmesnika HydroComm.
  • Dolgo polnjenje baterije.
Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja